Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Poškození věřitelů o cca 500 milionů

Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) v těchto dnech navrhli státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci obžalovat tři muže z poškození věřitelů se škodou téměř 500 milionů korun.  

Dva obvinění působili jako statutární zástupci společnosti s ručením omezeným, která se mj. zabývala obchodováním s minerálními oleji. Třetí muž, který je cizí státní příslušník, byl společník obchodní společnosti a jednal na základě plné moci od statutárních zástupců. Tyto osoby měly podle našich závěrů od března 2011 do října 2012 úmyslně vytvářet takovou ekonomickou situaci společnosti, na základě které nebyla schopna hradit závazky vůči věřitelům. Minerální oleje měly být dokonce prodávány odběratelům za ceny nižší, než činily jejich pořizovací náklady. Tímto způsobem mělo dojít k předlužení společnosti. Neuhrazením pohledávek (především vůči státu, ale i jiným subjektům) tak mělo být částečně zmařeno uspokojení věřitelů v celkové výši cca 491 milionů korun, z čehož jen pohledávky České republiky zejména z titulu dlužných daní  činí cca 485 milionů korun. Všechny tři fyzické osoby jsou obviněny z trestného činu poškození věřitele dle § 222 odst 1 písm. a) odst. 4 písm. a) trestního zákoníku.

Jeden z obviněných mužů je dále stíhán pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby (dle § 240 odst. 1 odst. 3 trestního zákoníku). Podle našich závěrů měl v pozici jednatele této společnosti úmyslně  uvádět nepravdivé skutečnosti v hlášení celnímu úřadu s cílem zatajit správci daně poplatkovou povinnost za nedodaný objem biopaliv do volného daňového oběhu na území ČR. Jeho jednání sice dokonáno nebylo, nicméně mělo bezprostředně směřovat ke způsobení škody ve výši cca 31 milionů korun. Ze stejného skutku je obviněna i předmětná právnická osoba (obchodní společnost).

Všechny fyzické osoby jsou stíhány na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí muži obviněnému z obou trestných činů trest odnětí svobody až na 10 let. Dalším dvěma fyzickým osobám hrozí v případě pravomocného rozsudku trest odnětí svobody až na 8 let.


pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej
ÚOKFK SKPV
6. května 2016

vytisknout  e-mailem