Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Poškodili pomník českého krále

NYMBURSKO – Dva mladíci vylezli na sochu krále Jiřího v Poděbradech. 

Poděbradští policisté ukončili případ poškození sochy krále Jiřího z Poděbrad. K tomu došlo v brzkých ranních hodinách dne  5.10.2020 na poděbradském náměstí. Celé jednání obou mladíků bylo zachyceno kamerou městského systému. Na základě kamerového záznamu byli Městskou policií oba muži identifikováni a v linii přestupkového jednání byla věc postoupena k dořešení na Městský úřad. Nicméně po opravě poškozené sochy se škoda vyčíslila na necelých 10 tisíc korun, proto byla věc překvalifikována na trestný čin a spisový materiál postoupen Policii ČR.
Ale zpět k jednání dvou mladíků. Na kamerovém záznamu je zřetelně vidět, jak oba muži přelézají kovové ohraničení pomníku krále Jiřího z Poděbrad, který je veden jako památkově chráněná kulturní památka. Následně na nároží kamenného soklu pomníku vylezli, kdy jeden z mužů celou svou vahou  stoupal a lezl po soše panoše a stál na jeho hlavě a poté, co vylezl až na samotný vrch pomníku ke koni,  přitáhl se za nohy koně a při tom sochu poškodil. Konkrétně odlomil část záhybu draperie na levé ruce štítu figury, ohnul kovové pero na  čapce a urazil část rohu na nároží hlavice soklu sochy.
Oběma mužům bylo sděleno podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a poškození cizí věci ve formě spolupachatelství. Při výslechu se ke skutku doznali, svého jednání litovali a přislíbili způsobenou škodu uhradit v plné výši, což učinili. Vzhledem k této skutečnosti a jejich předchozí bezúhonnosti navrhl policejní inspektor státnímu zástupci podmínečné odložení podání návrhu na potrestání.

por. Bc. Petra Potočná
tisková mluvčí
P ČR Nymburk
9. března 2020

vytisknout  e-mailem