Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Posílali podvodné SMS, ale pražská kriminálka je před odjezdem ze země dopadla

Kriminalisté zadrželi gang cizinců, kteří posílali lidem podvodné SMS a pak je obrali o peníze. 

Chodí vám podvodné SMS o uložení balíku? Pokoušel se vás, nebo vašeho příbuzného někdo v poslední době připravit o peníze? Jestli ano, tak vám jistě udělali radost kriminalisté z 8. oddělení odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, kterým odhalili a následně zadrželi celkem čtyři cizince, kteří si tímto způsobem v naší zemi „vydělávali“ na vánoční dárky. Policisté díky velmi dobré operativně pátrací činnosti zjistili, že cizinci mnoha lidem zaslali podvodnou SMS o neúspěšném doručení zásilky. Následně přes falešný internetový odkaz vzbuzující důvěru a zdání, že se jedná o SMS odeslanou od jedné z nejznámějších mezinárodní přepravní společnosti vyzvali příjemce zprávy, aby zadali do formuláře těchto podvržených webových stránek osobní identifikační údaje a údaje ke své platební kartě. Poškození tak učinili v domnění, že veškeré tyto informace jsou nutné k vyzvednutí zásilky. Zadržení si však na základě odeslaných údajů k platební kartě vytvořili její virtuální kopii, se kterou platili na internetu v obchodech či vybírali peníze z bankomatů.

Svého jednání se čtveřice zadržených dopouštěla na území hlavního města Prahy a na dalších místech v České republice. V průběhu pouhých několika dnů naklonovanými kartami zaplatili bezmála milion korun. Většinou si vybírali luxusní zboží například šperky, parfémy, drahou elektroniku, tabákové výrobky a mnoho dalšího. V některých případech jim však platba nebyla povolena.

Kriminalisté třiadvacetiletého, jednatřicetiletého, šestatřicetiletého, čtyřiatřicetiletého muže zadrželi ve spolupráci s kolegy z dálničního oddělení přímo na dálnici D1. V kufru měli zabalené věci, které si pořídili z karet českých občanů a měli namířeno s „nadílkou“ zpět za svými rodinami. Policisté přímo na dálnici všechny cizince omezili na osobní svobodě a převezli na policejní služebnu.  Za trestní čin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací zvláštní třídy, jim v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody v délce až osmi let. V současné chvíli jsou dva cizinci stíháni vazebně a dva jsou na svobodě.

Kriminalisté jsou v současné chvíli na stopě dalším několika skupinám, které se stejným způsobem dopouštějí obdobného protiprávního jednání. Z tohoto důvodu varujeme všechny občany, aby byli velmi obezřetní a nestali se obětí těchto podvodníků.

kpt. Eva Kropáčová
30.12.2023

vytisknout  e-mailem