Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Pořádková jednotka x Krav Maga

KRAJ - Výcvik provádí náš kolega, který byl v Izraeli. 

KV Izrael.jpgKM Izrael.jpgV poslední době procházejí policisté  Pořádkové  jednotky  Pardubice výcvikem, KM výcvik.jpgKM výcvik.jpgkterý  se zaměřuje  na prvky  vojenské  krav magy. Během celodenního tréninku, jehož součástí je také teoretická  přednáška o způsobu výcviku krav magy v IDF (izraelské obrané síly) se policisté pořádkové jednotky mimo jiné učí, jak používat  dlouhou zbraň jako takzvanou cold weapon, to znamená ne jako střelnou zbraň, ale jako prostředek sebeobrany. 

Součástí tréninku jsou základní úderové techniky s dlouhou zbraní, obrana „360“ s dlouhou zbraní, obrana proti útoku nožem a tyčí z různých směrů, obrana proti držení zbraně, nasazení kravaty nebo škrcení. Policisté cvičí v ochranných pomůckách, aby mohl být výcvik skutečně reálný. Celý den se podobá výcviku v IDF. Policisté musí fungovat jak samostatně, tak v rámci celku. Během tréninku jsou běžné například fyzické tresty v podobě fyzického zatížení, spousty cvičení probíhají pod časovým limitem a výcvik zahrnuje i takzvaný agression drills (speciální drily na kontrolovanou agresi). Důraz je kladen na správné rozhodování pod stresem. Policisté se učí správně vyhodnotit, kterou techniku mají použít, zda je možné vzhledem k okolnostem použít dlouhou zbraň ke střelbě nebo k technikám krav magy. Na úplný závěr je připraven „summary drill“, během kterého musí policisté správně aplikovat naučené techniky military krav magy po předchozí fyzické a psychické zátěži. Způsob výcviku bojového systému u ozbrojených složek (armáda, policie) je odlišný od způsobu výcviku v civilním sektoru. V bezpečnostních složkách je základem tréninku bojového systému krav magy jednoduchost technik, maximální nasazení cvičících, stresové drily, sparingy, vysoká fyzická a psychická zátěž. Ve výcviku u ozbrojených složek v Izraeli je kladen důraz nejen na technickou stránku, ale instruktoři rozvíjejí i mentální schopnosti svých svěřenců, zejména jejich odhodlání a nasazení.       

A proč cvičit techniky vojenské krav magy s dlouhou zbraní u pořádkové jednotky? Policista pořádkové jednotky bývá během své služby dlouhou zbraní vybaven, ať už v rámci takzvané prvosledové hlídky, dále při zatýkání pachatelů trestné činnosti nebo v rámci různých bezpečnostních opatření. Ne vždy může policista  použít tuto zbraň jen ke střelbě. Musí být schopen reagovat na různé druhy napadení, a to  použitím dlouhé zbraně jako "cold weapon", tj. používat ji v technikách krav magy. Právě na tyto situace má policistu tento výcvik připravit.

Kolegům pořádkové jednotky se náš instruktor nprap. Mgr. Petr Bačkovský snaží tyto dovednosti předat obdobným způsobem, jakým je osobně zažil na vlastní kůži, a to během takzvaného MIC kurzu IKMF,  který absolvoval přímo v Izraeli.

9. března 2018
por. Mgr. Jiří Tesař
tiskový mluvčí

nprap. Mgr. Petr Bačkovský
instruktor Krajské pořádkové jednotky Pardubice

Odkazy do noveho okna

KM výcvik 4

KM výcvik 4 

Detailní náhled

KM výcvik 3

KM výcvik 3 

Detailní náhled

KM výcvik 2

KM výcvik 2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem