Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pomůže moderní věda k odhalení identity Jacka Rozparovače?

Na největší evropské konferenci forenzních věd konané v Praze zazní řada odborných prezentací, mimo jiné i nejnovější poznatky zkoumání finského genetika v kauze neobjasněných vražd prostitutek v Anglii. 

V Kongresovém centru v Praze se ve dnech 6. - 11. září 2015 uskuteční největší evropská konference forenzních věd EAFS 2015 (European Academy of Forensic Science), kterou organizuje Kriminalistický ústav Praha Policie ČR z pověření Evropské sítě forenzních institucí (ENFSI). Tato konference se koná každé tři roky. První setkání evropských forenzních vědců se uskutečnilo roce 1997 ve švýcarském Lausanne, kde se sešlo 470 specialistů z 39 zemí. V dalších letech se dějištěm konference stala města jako Krakov, Istanbul, Helsinky, Glasgow a Haag. 
 
Největší akce v dějinách české kriminalistiky
Na konferenci je přihlášeno bezmála 950 delegátů z celého světa, mezi nimiž jsou odborníci z forenzních laboratoří, soudní lékaři, pracovníci akademických institucí a studenti univerzit. „Program konference zahrnuje přes 700 příspěvků. Vybrali jsme zhruba 350 nejzajímavějších přednášek a téměř 400 posterů, které byly rozděleny do 18 vědeckých sekcí. Uskuteční se 14 tematických workshopů,“ říká ředitel KÚP plk. Ing. Pavel Kolář, CSc.
„Boříme hranice“ zní volný překlad motta 7. ročníku konference. „Tomu odpovídá i zaměření pěti hlavních témat, mezi kterými bude např. diskutováno řízení forenzních laboratoří či budoucnost práce na místě činu,“ upřesnil plk. Kolář.      
Pozvání na konferenci přijalo sedm světově uznávaných odborníků, např. Max Houck - ředitel washingtonské forenzní laboratoře, Alastair Ross – ředitel Národního institutu forenzních věd v Austrálii či Wim M. M. Heijnen – šéf odboru soudního lékařství v Nizozemí, který se podílel na identifikaci obětí havárie letu MH17 na Ukrajině. Jejich plenární přednášky budou jistě patřit k vrcholům konference.
 
Pro KÚP, potažmo pro Policii ČR, je uspořádání této akce otázkou velké prestiže. „Půjde o největší konferenci forenzních věd, která byla doposud v České republice pořádána. Je to obrovská čest, ale zároveň i odpovědnost, abychom zajistili vše k naprosté spokojenosti účastníků,“ dodává ředitel Kolář. Záštitu nad akcí převzali ministr vnitra Milan Chovanec, policejní prezident brig. gen. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, předseda Akademie věd ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., rektor Univerzity Karlovy v Praze prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., a rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze prof. Ing. Karel Melzoch, CSc.   
 
Vraždy Jacka Rozparovače fascinují svět přes 125 let
V roce 1888 došlo v Anglii k sériovým vraždám prostitutek, které byly spáchány velice brutálním způsobem. Pachatele, který získal přezdívku Jack Rozparovač, se doposud nepodařilo identifikovat. Finský genetik žijící v Anglii Jari Louhelainen se podílel na výzkumu, který se snažil získat nové skutečnosti k tomuto případu. „V našem výzkumu jsme se snažili zjistit, jak můžeme vědu a vědecké poznatky aplikovat v tomto historickém případu,“ uvádí v abstraktu své přednášky Jari Louhelainen. Vědci provedli analýzu biologických vzorků z šátku, který údajně patřil čtvrté z pěti kanonických obětí Catherine Eddowes. Některá jejich zjištění byla publikována v knize, která vyšla v Anglii v září loňského roku a záhy vzbudila značnou pozornost odborníků i médií.
 
Nabízíme možnost setkání s Jari Louhelainenem, který ve 20minutové prezentaci představí závěry svého zkoumání a zodpoví dotazy. Přítomen bude tlumočník a genetik KÚP.
Setkání se uskuteční v pondělí 7. září 2015 od 12.00 hodin v Kongresovém centru v Praze (5. května 65, Praha 4).
 
V případě zájmu svoji účast potvrďte na E-mail: petra.srnkova@pcr.cz, nejpozději do 4. září 2015 (bez přihlášení nebude účast umožněna).

kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Policie ČR
1. září 2015
 
Tel.: 974 824 505
Mobil: +420 733 676 899

vytisknout  e-mailem