Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pomoc obětem trestných činů

Právo na poskytnutí odborné pomoci

Dle zákona č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů máte jako oběť trestného činu právo na poskytnutí odborné pomoci. Odbornou pomoc poskytují subjekty zapsané v registru poskytovatelů pomoci obětem trestných činů. Tato pomoc zahrnuje psychologické služby, sociální poradenství, právní pomoc, poskytování právních informací a možnost účasti v tzv. restorativních programech, sloužících k obnově vztahů a nápravě vzniklé újmy.
 
O poskytnutí odborné pomoci můžete požádat kdykoli před zahájením, v  průběhu i po skončení trestního řízení. Pro získání pomoci je nutné o ni požádat. To můžete učinit i ústně.
 
Pokud jste zvlášť zranitelnou obětí, můžete požádat subjekty uvedené v registru] poskytovatelů pomoci obětem o bezplatné poskytnutípomoci. To se netýká dětí, které jsou oběťmi trestného činu zanedbání povinné výživy (v důsledku neplacení výživného), pokud tím nevzniklo nebezpečí nouze nebo trvale nepříznivý následek. Subjekty zapsané v registru mohou poskytovat pomoc bezplatně nad rámec zákona i dalším obětem. Okruh obětí a služeb je u každého poskytovatele uveden v registru.

vytisknout  e-mailem