Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Počítačová kriminalita

Internetové podvody – phishing - podvody v rámci elektronického bankovnictví
Počítačová kriminalita je novodobý fenomén. Jde o podvodné jednání osob, využívajících veřejné sítě jako nástroje k  páchání běžných podvodů. Internet slouží zejména k  možnosti širšího oslovení potencionálních obětí a současně pak jako anonymizační prvek v rámci provedeného podvodu.

Phishing je podvodný způsob, jak prostřednictvím internetu získat citlivé údaje (hesla, čísla kreditních karet, apod.). Jedná se o rozesílání e-mailových zpráv nebo instant messaging*), které nabádají adresáta k zadání jeho osobních údajů na falešnou webovou stránku. Ta bývá téměř totožná s tou oficiální. Často zneužívána bývají zejména přihlašovací okénka internetového bankovnictví. Uživatel v dobrém úmyslu do okénka zadá své přihlašovací údaje (jméno a heslo) a tím nevědomky poskytne své údaje útočníkům, kteří následně z jeho účtu vykrádají peníze. Dále se může jednat například o zasílání různých zpráv o výhrách v loterii, nebo vydírání poškozených formou tzv. „ransomware“, kdy virus zablokuje osobní počítač a za odblokování požaduje finanční obnos.

Internetové podvody bývají detailně promyšlené a mnohdy zahrnují též psychosociální aspekt – snahu o vyvolání důvěry, možnost získání významného profitu nebo naopak snadné vyvinění se z nastíněné nezákonné činnosti, a často pak také časovou tíseň. Využívají například výhodné, časově omezené „nabídky“.

Poškozený nemusí zprvu tušit, že se stal obětí trestného činu. Zjistí to, kupříkladu, až když se mu zablokuje počítač, dojde k neoprávněnému čerpání finančních prostředků z účtu a podobně. 

Při podání trestního oznámení hraje zásadní roli poskytnutí úplných informací, elektronických dat a věcí, ze kterých by bylo možné zajistit důkazy (počítač, telefon, tablet). Fáze vyšetřování může trvat různě dlouho. Záleží na rozsahu trestné činnosti, zda jsou k dispozici elektronická data, jak snadná je jejich analýza, a také na spolupráci s dalšími dotčenými subjekty (banky, poskytovatelé internetového připojení apod.).

Odkazy na odbornou pomoc
www.policie.cz
http://www.saferinternet.cz/
http://www.jaknainternet.cz/
 
*) Instant messaging (zkratka IM) je internetová služba, která umožňuje svým uživatelům sledovat, připojení přátel, a podle toho jim posílat zprávy, chatovat, přeposílat soubory a podobně.

vytisknout  e-mailem