Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nebezpečné pronásledování (stalking)

Nebezpečným pronásledováním (známějším pod pojmem stalking) rozumíme úmyslné, zlovolné a systematické pronásledování a obtěžování jiné osoby, které snižuje kvalitu života a ohrožuje její bezpečnost. Cílem je navázání a udržování kontaktu s pronásledovanou osobou i přes její zjevný nesouhlas. Přímým následkem je závažné narušování soukromí, osobní svobody a lidské důstojnosti oběti, v závažných případech poškození duševního a tělesného zdraví.
 
Projevuje se různými formami či kombinací forem pronásledování:
  • opakované pokusy o kontakt, zasílání sms zpráv, e-mailů,
  • vyhledávání fyzické blízkosti oběti, slídění,
  • přímé nebo nepřímé výhrůžky, osočování, nátlak, psychické deptání,
  • úmyslné ničení věcí,
  • zneužití osobních údajů,
  • fyzické násilí.
 
Oběť je vystavena permanentnímu strachu z pronásledovatele, narušena je její duševní stabilita, jeví příznaky dlouhodobého stresu. Mnohdy má pronásledování pro oběť i finanční dopad.
 
 
Co dělat, když k činu došlo (dochází):
 
Doporučujeme oznámit věc policii. Kategoricky přerušit veškeré kontakty s pronásledovatelem a důsledně ignorovat pokusy o kontakt, informovat své okolí, zapojit třetí osobu, osobu, které důvěřujete, shromažďovat důkazy (sms zprávy, e-maily), měnit trasy, časy, zvyky, které pronásledovatel zná a využívá je k pronásledování, neposkytovat nikomu, kromě důvěryhodných osob, informace o svých plánech a také vždy u sebe nosit mobilní telefon a předvolbou na známé a s předvolbou tísňového volání „158“ a v případě přímého ohrožení neprodleně kontaktovat policii.

Při samotném oznámení, či v průběhu vyšetřovacích úkonů, může být psychickou oporou a nápomocí z řad policie odborně vyškolený krizový intervent.

Neobávejte se požádat o jeho pomoc.

vytisknout  e-mailem