Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Pomněnkový den

MS kraj - Mezinárodní den pohřešovaných dětí 

Pomněnkový den se zrodil ve Spojených státech amerických jako den, který má připomínat osud pohřešovaných dětí. Poprvé označil 25. květen jako Den pohřešovaných dětí tehdejší americký prezident Ronald Reagan v roce 1983. Česká republika si tento den připomíná od roku 2004.

Policie České republiky každý rok pátrá po tisících dětech, z nichž bývá několik desítek pohřešovaných dětí v ohrožení. Při každém oznámení o pohřešování vyvinou policisté maximální úsilí. Každému oznámení je věnována zvýšená pozornost, ať se jedná o „chronického útěkáře“ či dítě, které se ztratilo poprvé. Jestliže je z informací, které mají policisté při vyhlašování pátrání k dispozici patrné, že jde o zcela nestandardní, závažnou a život ohrožující situaci, je v rámci národního koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech vyhlášeno tzv. „dítě v ohrožení“. Jedná se o situaci, kdy o životě či zdraví dítěte rozhodují minuty. O pohřešování dítěte jsou mimo jiné bezprostředně informována média a všichni operátoři mobilních sítí a dnes se již vyžívají také sociální sítě.

Velkým pomocníkem je také výstražný systém AMBER Alert, který upozorní na pohřešované dítě v rámci Evropy a umožní tak rychlou a efektivní mezinárodní spolupráci. Nadace AMBER Alert Europe si klade za cíl zlepšit ochranu pohřešovaných dětí a snížit jejich počty tím, že posiluje a zvyšuje povědomí o této problematice, a to nejen mezi širokou veřejností, ale zejména mezi dětmi samotnými.

Pro letošní rok připravila nadace AMBER Alert Europe publikaci Zajičkovo nebezpečné dobrodružství. Jedná se o ilustrovaný sešit s příběhem o tom, jak nám náš vnitřní hlas může pomoci zůstat v bezpečí. Zajíček a jeho kamarád ježek se vydávají na dobrodružnou výpravu do lesa, kde hledají podivný zvuk, který slyší jen zajíček. Cestou potkávají nové přátele a dostávají se do napínavých situací. Podaří se zajíčkovi a ježkovi rozluštit záhadu podivného zvuku?

Moravskoslezští policisté se v souvislosti s tímto dnem zapojili do celorepublikové preventivní akce s názvem „Pomněnkový den“. Na vytipovaných místech v kraji, poblíž základních škol nebo prostřednictvím besed na základních školách, předávali rodičům i dětem informace a rady týkající se problematiky pátrání po pohřešovaných dětech, jako jsou například:

  • Když se dítě nevrátí v určenou dobu domů, nepanikařit, zachovat klid, kontaktovat příbuzné či kamarády.
  • Pokud není k nalezení, volat linku 158.
  • Všímat si, jak je dítě oblečeno, což může usnadnit rychlý a přesný přenos informací.
  • Zajímat se o jejich problémy.
  • Komunikovat a nastavit pravidla.
  • Rodič by měl vědět, s kým dítě tráví čas v reálném i virtuálním světě.

Je důležité si uvědomit, že ať už se jedná o kterýkoliv jiný den, měli bychom myslet nejen na své blízké a mít oči otevřené i pro ostatní.

Krajské ředitelství Moravskoslezského kraje
por. Bc. Martina Jablońská
komisař oddělení prevence
 

vytisknout  e-mailem