Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Pomněnkový den

KRAJ: I letos si policisté připomněli Mezinárodní den pohřešovaných dětí. 

Každý rok si k tomuto datu připomínáme Pomněnkový den, tedy Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Děje se tak na základě případu z roku 1979, kdy právě v tento den nedošel do školy šestiletý Evan z New Yorku. Jeho zmizení vyvolalo velkou pátrací akci, do které se zapojilo kromě policistů a dalších bezpečnostních složek také mnoho dobrovolníků. I přes využití všech způsobů pátrání, včetně zveřejnění Evanovi fotografie na krabicích s mlékem, nebyl nikdy nalezen. Pátrání provázely jen všude rozkvetlé pomněnky… 

Samotný Den pohřešovaných dětí se ve Spojených státech amerických připomíná od roku 1983 a Mezinárodním dnem byl stanoven v roce 1986. Důležitost tohoto dne není samozřejmě jen v konkrétním datu, ale zejména v jeho myšlence. Připomínat si, že každý den se může dítě dostat do situace, kdy potřebuje pomoc. Ta musí přijít co nejrychleji a velmi důležitou roli v ní hraje široká veřejnost.  V zájmu zvýšení rychlosti a efektivity pátrání se proto využívá Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Jedná se o systém včasného varování v případech, kdy život nebo zdraví pohřešovaného dítěte je v ohrožení (cca 10 -20 případů ročně). O aktivaci mechanismu a zařazení dítěte do něj rozhoduje Policie ČR. Systém je založen na rychlém přenosu informací o pohřešovaném dítěti od policie k veřejnosti, zejména prostřednictvím médií. Rodinám pohřešovaných dětí je ze strany policejních psychologů poskytována profesionální psychologická pomoc, obrátit se mohou rovněž na linky důvěry a neziskové organizace poskytující pomoc v obtížných životních situacích.

Pro letošní rok připravila nadace AMBER Alert Europe publikaci Zajičkovo nebezpečné dobrodružství. Jedná se o ilustrovaný sešit s příběhem o tom, jak nám náš vnitřní hlas může pomoci zůstat v bezpečí. Zajíček a jeho kamarád ježek se vydávají na dobrodružnou výpravu do lesa, kde hledají podivný zvuk, který slyší jen zajíček. Cestou potkávají nové přátele a dostávají se do napínavých situací. Podaří se zajíčkovi a ježkovi rozluštit záhadu podivného zvuku?

Publikace je připravena pro děti ve věku od 3 do 7 let a byla přeložena do 20 jazykových mutací napříč celou Evropou. Při setkávání s dětmi ji budou využívat také čeští policejní preventisté.  

Policie dlouhodobě spolupracuje i s Nadací Vodafone, která pomohla přivést k životu aplikaci ECHO.  Aplikace slouží k rychlému šíření informací o pátrání po dětech v ohrožení. Nápad na její vznik se zrodil v hlavách  policistů mjr. Martina Kaisera a kpt. Petra Bureše. Aktivní využívání aplikace výraznou měrou zvyšuje šanci na nalezení pohřešovaných dětí. Maximální rozšíření aplikace ECHO mezi uživatele chytrých telefonů může taktéž výrazně zkrátit dobu, po kterou se dítě hledá, protože široká veřejnost se přímo oznámením ve svém telefonu okamžitě dozvídá, které ztracené dítě se hledá.

por. Zdeňka Procházková, 26. května 2023

Odkazy do noveho okna

Zajíčkovo dobrodružství

Zajíčkovo dobrodružství 

Detailní náhled

Pomněnkový den1

Pomněnkový den1 

Detailní náhled

Pomněnkový den2

Pomněnkový den2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem