Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Policisté ze Saska a Českolipska spolu úspěšně zasahovali v Jablonném v Podještědí

ČESKOLIPSKO - Pachatelé skončili v policejní cele. 

Ve středu po třetí hodině nad ránem přistihla hlídka policistů z žitavského policejního revíru v saské příhraniční obci Olbersdorf dvojici pachatelů při krádeži kol z osobního vozidla značky BMW. Ti před policisty naskočili do jiného vozu BMW s polskou registrační značkou a snažili se jim ujet. Němečtí policisté je pak pronásledovali přes bývalý hraniční přechod Petrovice až na území České republiky, což jim umožňuje smlouva o policejní přeshraniční spolupráci.

Na náměstí v Jablonném v Podještědí pak podezřelá posádka v černém BMW vlivem vysoké rychlosti nestačila včas zareagovat na překážku na silnici v podobě složených palet, které brání motoristům vjet na staveniště. Po nárazu do nich u vozidla praskla zadní pneumatika, proto oba podezřelí z auta utekli. Němečtí policisté, kteří jim byli v patách, jednoho z nich zadrželi v nedaleké ulici. Jednalo se o 40letého muže polské národnosti. Druhého podezřelého se asi hodinu na to podařilo vypátrat přivolaným policistům českolipské hlídkové služby. Jeho policisté zadrželi u silnice mezi Jablonným v Podještědí a Mimoní. Když je spatřil, snažil se před nimi skrýt v silničním příkopu, ale nakonec jeho zadržení proběhlo hladce bez nutnosti užití donucovacích prostředků. Druhého muže jsme ztotožnili jako 32letého občana Polska. Cizinci u sebe žádné doklady neměli a jejich totožnost jsme museli ověřovat cestou mezinárodní policejní spolupráce.policisté žitavského policejního revíru společně s policisty z Jablonného v Podještědípolicisté žitavského policejního revíru společně s policisty z Jablonného v Podještědí

Oba muži byli v době zadržení pod vlivem pervitinu, což prokázal orientační test na drogy, po kterém se ještě podrobili odběru krve. O jaké množství drogy v jejich těle se jedná,  nám ukáže výsledek laboratorního rozboru krve. Ten bude rozhodující zejména u staršího ze zadržených, který vozidlo řídil. Dále jsme v jejich BMW zajistili 1,67 gramu bílé krystalické látky, pravděpodobně pervitinu, kterou jsme odeslali na laboratorní expertízu. 

Soud v Německu vydal  na 32letého cizince evropský zatýkací rozkaz pro jeho předchozí trestnou činnost na území Spolkové republiky Německo, proto zůstává v režimu zadržení. O tomto evropském zatýkacím rozkazu nyní bude na návrh ústeckého krajského státního zástupce rozhodovat ústecký krajský soud. V takových případech nejprve na návrh krajského státního zástupce rozhoduje krajský soud o uvalení předběžné vazby na zadrženého. Pokud  krajský soud vezme dotčenou osobu do předběžné vazby, probíhá následně soudní jednání o jejím předání do ciziny.

Druhého z dvojice mužů po provedení nezbytných procesních úkonů dnes ze zadržení propustíme a jeho řízení pod vlivem drog i jeho případnou další trestnou činnost související s včerejší událostí budeme řešit ve spolupráci s polskými kolegy.

Úspěšný policejní zákrok v Jablonném v Podještědí jen potvrzuje, že smlouva o policejní spolupráci mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo neexistuje jen formálně, ale že ji policisté obou zemí umějí dobře využívat v praxi.

1. 8. 2019
por. Bc. Ivana Baláková
Oddělení tisku a prevence
Česká Lípa

Odkazy do noveho okna

policisté žitavského policejního revíru společně s policisty z Jablonného v Podještědí

policisté žitavského policejního revíru ... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem