Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Policisté zajistili běžence z Afghánistánu

ZLÍNSKÝ KRAJ: Pět mužů se tísnilo mezi pneumatikami.  

Pět mužů schovaných mezi pneumatikami našli policisté koncem minulého týdne v jednom továrním areálu v Uherském Hradišti. Jde o utečence z Afghánistánu, kteří se podle všeho chtěli dostat do Německa.
Když v noci ze čtvrtku na pátek 11. listopadu obcházel vrátný zaparkované kamiony ve firemním areálu v Uherském Hradišti, zaslechl podivné zvuky. Proto okamžitě kontaktoval policii, která na místo vyslala jednak hlídku obvodního oddělení, jednak psovoda. Pes zakrátko vystopoval jeden z kamionů a označil jej, že v něm jsou lidé. Vzhledem k tomu, že šlo o zapečetěný vůz, policisté povolali příslušníky Celního úřadu v Uherském Hradišti, kteří pečeť rozlomili a v nákladním prostoru našli pět mladých mužů, kteří se tísnili mezi pneumatikami. Policisté je ihned zajistili.
Zjistili jsme, že jde o Afgánce ve věku od 15 do 19 let. Vzhledem k mezinárodním úmluvám platí, že z České republiky by měli být běženci předáni zpět na Slovensko, protože právě ze slovenské strany kamion dorazil (jde mimo jiné o Dohodu mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o předávání a přebírání osob na společných státních hranicích). Do vyřízení potřebných náležitostí budou tři dospělí devatenáctiletí muži v záchytném zařízení pro zajištěné cizince v Poštorné a dva chlapci ve věku 15 a 16 let v diagnostickém ústavu v Čechách. Všichni muži byli podchlazení.
V českém kamionu strávili asi dvanáct hodin. Řidiči se zatím nepodařilo prokázat, že by na převodu běženců měl podíl.
Jeden z dospělých běženců už je na cestě prý více než rok a chtěl se dostat za prací a lepšími životními podmínkami do Německa. Sám se dostal z Afghánistánu do Pákistánu. Za cestu do Řecka zaplatil 6000 USD, trasa z Řecka do Srbska stála 600 Euro, ze Srbska do Itálie nebo Rakouska pak 1500 Euro.
Ve Zlínském kraji jde v tomto roce o první případ zajištěných běženců. Agendu zpracovává Odbor cizinecké policie Krajského ředitelství policie Zlínského kraje.

 

15. listopadu 2011, mjr. Ing. Jana Bartíková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vytisknout  e-mailem