Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Policisté začínají zkoušet nové uniformy

Uniformy z nových materiálů budou testovat ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. 

Uniformy 7.jpg
Efektivnější rozlišení stejnokrojů, lepší technické a materiálové provedení, nové ochranné prostředky či návrat k tradicím. To jsou nejdůležitější důvody, proč Policie ČR v tomto roce zahájila obměnu svých uniforem. Veškeré nezbytné legislativní a administrativní procesy skončily vydáním nové vyhlášky a interního aktu řízení v červnu tohoto roku a Policie ČR zadala do výroby první série zkušebních kusů nových výstrojních součástek. V současné době se distribuují do dvou policejních krajů, ve kterých budou zkoušeny a na základě praktických připomínek policistů dolaďovány. Vedle zavádění nových výstrojních součástek policie rovněž modernizuje většinu těch dosud užívaných. Záměrem modernizace je zlepšení materiálu, střihu a užitných vlastností.

Vzhledem k tomu, že o testování nových uniforem měla zájem všechna krajská ředitelství policie, rozhodl se policejní prezident brigádní generál Tomáš Tuhý pro nestranný výběr. „Na jedné z porad s krajskými řediteli jsem nechal vybrat dva kraje losem. Vybírali jsme jeden český a jeden moravský kraj,“ upřesnil policejní prezident, proč se uniformy testují právě ve Středočeském a Moravskoslezském kraji.

Připomínky k nově ušitým uniformám budeme sbírat několik měsíců. Pak budou vypsány veřejné zakázky na zhotovení jejich finální verze. Přechodné období, v rámci kterého lidé uvidí policisty jak ve starších, tak v nových stejnokrojích, je stanoveno do vyčerpání zásob nebo do skončení životnosti stávajících výstrojních součástek, případně do rozhodnutí příslušného nadřízeného, nejdéle však potrvá do 31. prosince 2019. Kompletně bude tedy Policie ČR přestrojená nejpozději od začátku roku 2020.

„Interním pokynem jsme museli stanovit podmínky, za jakých lze kombinovat stejnokrojové součástky nové a dosavadní,“ upřesnil policejní prezident s tím, že některé součástky se ruší úplně: „Například nepopulární šedé neprodyšné kalhoty nebo dámské kloboučky“.

Mezi nejviditelnější změny patří zavedení nové pokrývky hlavy – lodičky, zavedení tzv. bundokošile, úprava společenských verzí uniformy, které jsou doplněny jemnými červenými lemovkami, a pak také rozlišení stříbrných (praporčických) a zlatých (důstojnických) hodnostních označení. Policisté dostanou také speciální rukavice, které nepůjde proříznout, a jednotné odolné sluneční brýle.

„Věřím, že se v nových uniformách policisté budou cítit dobře. Přál bych si, aby příslušníci našeho bezpečnostního sboru měli dobré pracovní podmínky. Pohodlné a funkční každodenní pracovní oblečení mezi ně patří,“ řekl policejní prezident brigádní generál Tomáš Tuhý.

Největší obměna policejních uniforem se uskutečnila na začátku 90. let, kdy současné policejní oblečení nahradilo původní zelené stejnokroje, které Policie ČR zdědila po tehdejším Sboru národní bezpečnosti.

plk. Ing. Jana Macalíková
vedoucí Oddělení tisku a prevence PP ČR
27. 8. 2015

 

vytisknout  e-mailem