Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Policisté vyrazili do ski areálu v Olešnici na Moravě

BLANENSKO: Svou přítomností působili především preventivně. 

Nastal čas jarních prázdnin a s ním i spojené zimní radovánky. Vzhledem k tomu, že policisté z Územního odboru Blansko, mají zájem také o bezpečnost milovníků sportu, vyrazili do tamního ski areálu v Olešnici na Moravě. Svou přítomností působili především preventivně. Na parkovišti přijíždějícím návštěvníkům připomínali, aby nenechávali ve svých vozidlech cenné věci a předešli tak možným nepříjemným situacím. Na svahu pak pro nejmenší účastníky připravili soutěž ve sjezdu mezi kužely. Děti si poté mohly vybrat ve stánku Policie ČR odměnu, například policejní omalovánky, pexesa nebo reflexní medvídky. Policisté připomínali lyžařům a snowboardistům také možná rizika, která by jim mohla hrozit na sjezdovkách v případě nedodržení lyžařského desatera.  Upozornění směřovalo i k odkládání lyží u občerstvení. Celá akce skončila v preventivní rovině bez nutnosti řešit jakýkoliv přestupek nebo trestný čin.  

Stejně jako na silnicích i na sjezdovkách platí určitá pravidla. Proto si připomeňme „Desatero na sjezdovkách“ :


1. Ohled na ostatní lyžaře - každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy - každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy - lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění - předjíždět se může ze shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění - každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení - každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup - lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek - každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech - při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se - každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

Přejeme klidné a ničím nerušené jarní prázdniny.

por. Lenka Koryťáková, 15. února 2020

  

Odkazy do noveho okna

1 IMG_1781

1 IMG_1781 

Detailní náhled

2 IMG_1787

2 IMG_1787 

Detailní náhled

3 IMG_3479

3 IMG_3479 

Detailní náhled

4 IMG_3481

4 IMG_3481 

Detailní náhled

1 IMG_3488

1 IMG_3488 

Detailní náhled

2 IMG_3490

2 IMG_3490 

Detailní náhled

3 IMG_3501

3 IMG_3501 

Detailní náhled

4 IMG_3512

4 IMG_3512 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem