Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Policisté varují před podvodníkem na internetu

ČESKOLIPSKO - Kriminalisté pátrají po muži, který na internetovém portálu Bazoš podvodně nabízí mobilní telefony. 

Českolipští kriminalisté varují před neznámým podvodníkem, který na internetovém portálu Bazoš nabízí ke koupi za zvýhodněnou cenu mobilní telefony, a to převážně modely Apple iPhone S5 a Samsung Galaxy S4. Lidé, kteří o jeho mobilní telefony projeví zájem, žádné nedostanou. Fiktivní prodejce si žádá předem zaslat zálohu, která se obvykle rovná polovině ceny. Záloha má být dle jeho instrukcí vždy poukázána na účet č. 72887288/0300 vedený u ČSOB pro službu „elektronická peněženka“ společnosti PaySec. Ta umožňuje anonymní registraci klientů pouze pod heslem a pořadovým číslem. Když si podvodník domlouvá zaslání zálohy, informuje kupce i o tom, jaký specifický symbol mají k platbě připsat (toto číslo vychází z jeho registrace na PaySecu). Před platbou dává  navíc kupující podvodníkovi na jeho dožádání i informace o čísle účtu, ze kterého platba půjde, majitele účtu plátce a přesnou částku. Tím dosáhne toho, že platbu systém  PaySecu přiřadí právě jemu. Podvodník přijme zálohu a pak se zákazníkem přestane komunikovat.
Aby si pojistil svoji anonymitu, čas od času mění texty svých inzerátů a vydává se za různé osoby. Také si od některých kupujících žádá pod smyšlenou záminkou zaslání kopie jejich občanského průkazu a na takto získané osobní údaje vystavuje kupní smlouvy. Na nich vystupuje  jménem osob, které mu kopii svého občanského průkazu poskytly.
Policisté také vědí o tom, že si na podvodně získanou kopii  občanského průkazu jisté ženy založil prostřednictvím internetu běžný bankovní účet, na který si některé zálohy na  koupi telefonů nyní nechává posílat.  Své zákazníky zatím úspěšně klame. Zpočátku je s nimi v telefonickém kontaktu, který přeruší vždy po obdržení zálohy. To, že nabízí telefony levněji  než za cenu běžnou na trhu vysvětluje tím, že je obchodník, který nákupem velkého počtu kusů zboží  získal  od dodavatele množstevní slevu. Aby zvýšil prodejnost svého zboží, nabízí ho také na splátky.
Českolipští kriminalisté předpokládají, že mobilní telefony takto podvodně nabízí od dubna letošního roku.  V květnu přijali v České Lípě oznámení od 19letého místního mladíka, který takto přišel o zálohu na Apple iPhone ve výši 14 500 korun. Do současné doby se jim přihlásila zhruba další dvacítka podvedených, a to z nejrůznějších míst celé naší republiky. Škody zatím nejsou definitivně vyčísleny, ale už teď je jisté, že si podvodník  tímto způsobem vydělal nejméně 100 000 korun. Policisté také předpokládají, že na něj další trestní oznámení ještě budou přicházet.
Kriminalisté v této souvislosti doporučují  všem důkladně zvážit nákupy na internetovém portálu Bazoš, kde prodejce vyžaduje poukázat platbu na účet  ČSOB  č. 72887288/0300 vedený pro službu "elektronická peněženka" společnosti PaySec a dále také  rozhodně varují před poskytováním kopie občanského průkazu neznámým osobám.

21. 11. 2014
por. Bc. Ivana Baláková
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem