Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Policisté v kraji se zaměřili na řidiče motocyklů

KRAJ - Policisté při dopravně bezpečnostní akci řešili větší množství přestupků a jeden trestný čin. 

V neděli 9. května proběhla v Libereckém kraji dopravně bezpečnostní akce, která byla zaměřena na kontrolu dodržování pravidel silničního provozu řidiči motocyklů.

4Akce byla vyhlášena na základě vývoje dopravní nehodovosti, s cílem snížit počty a následky dopravních nehod řidičů motocyklů, kteří jsou ve větší míře zranitelnými účastníky silničního provozu.

Policisté se u motorkářů zaměřili především na bezohlednou a agresivní jízdu, nedovolenou a nepřiměřenou rychlost jízdy, používání ochranné přílby, technický stav motocyklů a na řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.  

Po předešlých chladných měsících vylákalo v neděli pěkné počasí mnoho řidičů na projížďku s motocyklem, ne však všichni dodržovali pravidla silničního provozu. Policisté ale nenechávali bez povšimnutí i přestupky řidičů ostatních vozidel.

Do akce bylo nasazeno 39 policistů z Libereckého kraje, kteří zkontrolovali celkem 394 vozidel.

Při dohledu na dodržování pravidel silničního provozu zjistili 1 trestný čin a celkem 89 přestupků, z toho se 38 přestupků dopustili řidiči motocyklů. Policisté vyřídili na místě blokovou pokutou 85 přestupků za 27 700,- Kč a 4 přestupky oznámili do správního řízení.


Nejčastěji řidiči nedodrželi nejvyšší dovolenou rychlost (22 skutků) a u 18 vozidel 7zjistili nevyhovující technický stav. Policisté také řešili nepoužití bezpečnostních pásů (3 skutky), jeden řidič držel při jízdě v ruce telefon, 2 řidiči neměli u sebe řidičský průkaz a 5 řidičů nepředložilo zelenou kartu od vozidla. Dále pak policisté ve třech případech řešili řidiče, kteří řídili motorové vozidlo, aniž by byli držiteli řidičského oprávnění pro příslušnou skupinu motorových vozidel, za což jim ve správním řízení hrozí pokuta ve výši 25 – 50 tisíc korun a zákaz řízení motorových vozidel od jednoho roku do dvou let.

Bezesporu nejzávažnějšího porušení proti pravidlům silničního provozu se dopustil řidič, kterému bylo při kontrole naměřeno více jak 2 promile alkoholu v krvi, čímž je podezřelý ze spáchání trestného činu "Ohrožení pod vlivem návykové látky". Za to mu nyní hrozí odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest a zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel na jeden rok až deset let.  

Policisté nerozdávali jen pokuty, ale někteří z řidičů obdrželi při kontrole i reflexní šle, které díky vysoké viditelnosti a výrazné barvě slouží ke zvýšení bezpečnosti nejen za setmění nebo v noci, ale také ve dne.

Řidiči motocyklů pamatujte na to, že byste měli jezdit bezpečně a zbytečně neriskovat, abyste se z každé cesty vrátili vždy domů ke svým blízkým.


11. 5. 2021
nprap. Martina Frýdová
preventistka KŘP Libereckého kraje 

vytisknout  e-mailem