Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Policisté upozorňovali na viditelnost chodců

KRAJ - V celém Libereckém kraji probíhala dopravně bezpečnostní akce. Policisté kromě kontrol řidičů rovněž upozorňovali chodce na důležitost zviditelnění v silničním provoze. 

Řidiči, pozor na chodce! Nehod přibývá

Nepozornost řidičů, neopatrnost chodců či alkohol. To jsou jedny z hlavních příčin dopravních nehod, při kterých hrají hlavní roli chodci. I přes permanentní osvětu však nehod, při kterých jsou zranění chodci, přibývá. Oproti roku 2017 se jejich počet rapidně zvýšil.

Policisté v Libereckém kraji se proto opětovně zaměřili na bezpečnost chodců, zejména jejich zviditelnění nejen mimo obec, kde je nošení reflexních prvků již více jak dva roky povinností, tak i mimo obec, zejména při nepříznivých povětrnostních podmínkách - za setmění, mlhy či v noci. Na více jak sedmdesáti předem vytipovaných místech v Libereckém kraji policisté upozorňovali chodce na potřebu být vidět i v obcích a městech, zvláště pak večer. Chodcům rovněž předávali pásky s reflexními prvky, díky kterým budou pro řidiče lépe viditelní. Akce se účastnil i Tým silniční bezpečnosti s dopravním expertem Romanem Budským a dopravní metodičkou Markétou Novotnou.

Jen za období od ledna do letošního září hlásí police Libereckého kraje 108 sražených chodců. Tedy o téměř 12 více než v loňském roce za stejné období. „Od ledna do konce tohoto září si dopravní nehody, při kterých došlo ke střetu s chodcem, vyžádaly 11 těžce zraněných. Nejrizikovější jsou přitom večerní hodiny. Nárůst jsme zaznamenali také přes den za snížené viditelnosti,“ uvádí tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Libereckého kraje Vlasta Suchánková.

Asi největším problémem je nepozornost řidičů, v posledních letech se lidé často více věnují mobilnímu telefonu než řízení. V několika případech však mohl za nehodu alkohol. „U dopravních nehod s účastí chodců velmi často zaznamenáváme požití alkoholických nápojů. Jenom v září máme v Libereckém kraji tři takové případy,“ informuje zástupce vedoucího odboru služby dopravní policie Libereckého kraje Jan Frieser.

Druhým rokem platí pravidla pro používání reflexních materiálů za snížené viditelnosti. Chodci by rozhodně tyto reflexní materiály neměli podceňovat. Jde především o jejich bezpečnost. „Těmi nejohroženějšími jsou nechránění chodci. Zejména za tmy či při snížené viditelnosti nemají řidiči často vůbec žádnou šanci chodce zaregistrovat. Stačí přitom tak málo, například si pořídit reflexní vestu nebo nejčastěji užívané reflexní pásky,“ říká krajský koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje Jan Polák.

Mezi další rizikové faktory patří i stav vozidla, velmi často téměř nefunkční stěrače a u starších vozidel přední potkávací světlomety s nedostatečnou propustností světla. Mnohdy je na vině i špatně provedené veřejné osvětlení.


mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
Vedoucí oddělení tisku a prevence
Krajské ředitelství policie Libereckého kraje
e-mail: vlasta.suchankova@pcr.cz
 

Odkazy do noveho okna

Roman Budský_dopravní expert

Roman Budský_dopravní expert 

Detailní náhled

kpt. Ing. Friser_odbor služby dopravní policie

kpt. Ing. Friser_odbor služby dopravní p... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem