Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Policisté a strážníci u obchodů

SUŠICE - Preventivní působení na občany a předcházení majetkové trestné činnosti. Doporučení pro řidiče a nakupující občany. 

V rámci opatření se zaměřením na bezpečnou lokalitu, policisté v Sušici na parkovištích u obchodních domů, v uplynulém týdnu upozorňovali řidiče na rizika spojená s krádežemi věcí z vozidel. Dále nakupujícím vysvětlovali, jak zabránit ztrátě nebo krádeži peněženky, včetně dokladů i finančních obnosů. Uvedené akce se uskutečnily ve spolupráci se strážníky městské policie.

Svoji činnost orientovali především na parkoviště u obchodních domů, protože i zde dochází ke vloupáním do vozidel i krádežím různých věcí.

Policisté občanům vysvětlovali, jak je důležité nezanechávat ve vozidlech na viditelných místech žádné předměty, které by se mohly stát předmětem zájmu zloděje.

Oslovení řidiči i spolujezdci preventivní doporučení přijímali s potěšením a zájem, že je takto policisté osobně poučili.

Krádeže věcí při sobě nebo z tašky

Na policii jsou ohlášeny hlavně krádeže peněženek s větším finančním obnosem, ale majitelé oznamují i krádeže osobních dokladů, kdy se jedná o občanský a řidičský průkaz, cestovní pas, doklady od vozidel, platebních karet peněžních ústavů a mobilních telefonů. Drobné kapesní krádeže občané většinou nehlásí.  Kapsáři odcizují věci, které mohou užívat nebo prodat v bazarech či zástavárnách.

Pokud už někdo z občanů se stal obětí kapsářů, má už zkušenosti, jaké cesty jej čekají při ztrátě dokladů po různých úřadech a peněžních ústavech. Při ztrátě mobilního telefonu samozřejmě přijdou i o kontakty a telefonní čísla svých známých.

Převážně  až  po  příchodu domů  nebo  při  dalších  nákupech, poškození zjistí, že v jejich tašce chybí peněženka.

Při kontrolách zaznamenáváme případy, kdy v obchodech přijdou kupující o peněženky z tašky zavěšené nebo odložené v  nákupním vozíku v době, kdy v regálu vybírají zboží.

Uvádíme několik rad, jak se chovat, abyste se nestali další obětí kapsářů:

  • zvýšenou pozornost věnujte kabelkám zavěšeným přes rameno,  kabelka by měla být  zapnutá a  těsně u těla případně pod paží,
  • nenechávejte peněženku či jiné důležité doklady navrchu tašek nebo kabelek,
  • doklady a peníze oddělujte zvlášť,
  • finanční prostředky nenoste pohromadě, doporučujeme rozmístit na několika místech,
  • peníze a kreditní karty ukládejte do vnitřních kapes obleku,
  • věnujte pozornost bezprostřednímu okolí a mějte své věci stále pod kontrolou,
  • nenoste peníze, doklady či jiné cennosti v batohu na zádech, kam nevidíte,
  • v restauracích a barech nenechávejte svá kabelky - zavazadla  bez kontroly,
  • majitelům kreditní karty - své identifikační číslo - PIN - ukládejte zásadně odděleně a v případě její krádeže okamžitě volejte pobočku peněžního ústavu, ztrátu oznamte a kartu zablokujte.

Ochrana osobního majetku je záležitostí každého z Vás, když nechcete dělat radost zlodějům, dodržujte uvedené rady Policie ČR.

Pokud se stanete obětí krádeže nebo svědkem vloupání nebo krádeže, okamžitě kontaktujte Policii ČR prostřednictvím tísňové  linky číslo 158.

nprap. Ladmanová Dana

6. února 2019

Odkazy do noveho okna

Parkoviště Su-leden 2019-2

Parkoviště Su-leden 2019-2 

Detailní náhled

Parkoviště Su-leden 2019-1

Parkoviště Su-leden 2019-1 

Detailní náhled

Parkoviště Su-leden 2019-3

Parkoviště Su-leden 2019-3 

Detailní náhled

Parkoviště Su-leden 2019-4

Parkoviště Su-leden 2019-4 

Detailní náhled

Parkoviště Su-leden 2019-5

Parkoviště Su-leden 2019-5 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem