Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Policisté z Benátek nad Jizerou šetří několik případů ohrožování výchovy dítěte

MLADOBOLESLAVSKO - Jedná se o rodiče, kteří zanedbávají povinnou školní docházku svých dětí 

Policisté z Benátek nad Jizerou se pravidelně setkávají s případy, kdy školská zařízení ohlásí, že nějaký z jejich žáků zanedbává povinnou školní docházku. 
V současné chvíli policisté z Mladoboleslavska několik takových případů šetří.

Dne 9. února 2022 sdělili podezření 43leté matce a 46letému otci 13leté dívky a 14letého chlapce z přečinu ohrožování výchovy dítěte podle § 201 odst. 1 písm. b). V případě odsouzení v takovém případě hrozí až 2letý trest odnětí svobody.

Právě dcera těchto rodičů v době od 1. září 2021 do 24. ledna 2022 měla docházet do základní školy v Benátkách nad Jizerou, kam však docházela velmi omezeně a zameškala celkem 225 vyučovacích hodin povinné školní docházky, kdy 117 z nich bylo evidováno jako neomluvená absence.
Obdobně tak bylo i u bratra dívky. Ten v době od 1. září do 17. prosince 2021 zameškal 279 vyučovacích hodin, 138 z nich bylo neomluvených.

Další případ, který aktuálně policisté z Benátek šetří, je případ 13letého chlapce, kterého matka odhlásila ke konci ledna 2022 ze základní školy z důvodu stěhování, avšak ho do současné doby nepřihlásila na školu novou. Chlapec navíc žije s matkou na ubytovně v nevyhovujících podmínkách a již několik let je nad chlapcem nařízen soudní dohled. Vzhledem ke všem skutečnostem, i zameškané školní docházce i vzhledem k nevyhovujícím podmínkám, ve kterých chlapec žije, byl matce chlapec odebrán a umístěn do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

Jednatřicetiletá matka taktéž z Benátek nad Jizerou byla koncem měsíce ledna 2021 odsouzena k trestu odnětí svobody na dobu 5 měsíců, se zkušební dobou 12 měsíců, za to, že její 14letá dcera měla od roku 2020 do ledna 2021 neomluvených 146 hodin. Paní však ani poté nesjednala nápravu a dcera zameškává další hodiny ve škole stále. Za aktuální školní rok 2021/2022 se jedná již o 193 neomluvených a 103 omluvených hodin. Matce dívky tak nyní hrozí vyšší trest, protože k obdobnému chování dochází stále bez jakékoliv nápravy.

Dodržování povinné školní docházky dětí je na zodpovědnosti jejich rodičů. Pokud tedy dítě zamešká vyšší počet vyučovacích hodin může celá věc skončit až u soudu, kdy rodičům hrozí až 2letý trest odnětí svobody, v případě, že by k takovému jednání docházelo opakovaně, mohou rodiče skončit až na 5 let ve vězení.

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí
2. března 2022

vytisknout  e-mailem