Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Policisté seniorům…

Ms kraj: již od pondělí 23. dubna 2018 budou seniorům číst naši preventisté na všech územích kraje 

čteníV březnu jsme preventivní aktivity směřovali k dětem v rámci týdne čtení Policejních pohádek, v dubnu míříme za seniory. Týden čtení publikace moravskoslezské policie s názvem „Černá kronika aneb ze soudních síní“ začíná již v pondělí 23. dubna 2018 a seniorům budou naši preventisté číst na všech územích Moravskoslezského kraje.
Znovu i tímto způsobem připomeneme základní zásady bezpečného chování. Senioři jsou cílovou skupinou, která je ohrožena trestnou činností. Čtení je seniorům velmi blízké, proto jsme i při výběru vhodného způsobu preventivních aktivit volili právě formát knihy. 
Úvodem chceme poděkovat všem médiím, která nám v naší činnosti, směřované k seniorům pomáhají, a informace zveřejňují. Význam zveřejnění preventivních doporučení je zásadní. Kriminalisté, zabývající se odhalováním této trestné činnosti páchané na seniorech konstatují, že v roce 2017 bylo v našem kraji prověřováno 51 trestných činů s užitím ověřených legend typu „vnuk, přeplatek, nehoda“ (pro srovnání v roce 2016 bylo oznámeno 60 takových událostí). Těmito trestnými činy, jejichž obětí byli senioři, měla být v roce 2017 způsobena škoda ve výši 2 054 000 korun a v roce 2016 ještě vyšší, asi 3 240 000 korun (v částkách jsou uvedeny i finance, které se pachatel pokusil získat a neuspěl – tedy čin byl spáchán ve stadiu pokusu). 
Vloni pachatelé užili legendu fiktivního vnuka v celkem 37 případech, kdy „pouze“ ve čtyřech případech došlo k dokonání činu (tedy vylákání peněz od seniorů). Ve 33 případech byl skutek spáchán ve stadiu pokusu (senioři tedy peníze nevydali) a to často právě díky osvětě, mnohým preventivním aktivitám i medializaci. Z uvedeného je tedy zřejmé, že podíl médií je v boji s kriminalitou páchanou na seniorech, nezanedbatelný. A odůvodněná je rovněž realizovaná preventivní a osvětová činnost cílená k seniorům, proto opět celý týden míříme právě za seniory v kraji. 
Doplnit lze i celková statistická čísla trestných činů, kdy se obětí v kraji stali senioři. V roce 2016 to bylo 477 případů, vloni pak 461 skutků (konstatujeme meziroční pokles celkové kriminality v kraji). Vzhledem k faktu, že jde stále o stovky událostí, moravskoslezská policie pokračuje v besedách a seminářích pro seniory. Běžně jsou senioři též o aktuální trestné činnosti páchané vůči nim, spolu s příslušným preventivním doporučením, informováni prostřednictvím tiskových zpráv a médií.
K ověřeným legendám typu – vnuk, přeplatek a nehoda, vloni přibyla legenda „okapy.“ Krátce lze uvést, že pachatelé si vybírají právě seniory, přislíbí provedení opravy nemovitosti či výměnu okapů (či jiné udržovací práce na domě) za lákavě nízkou cenu. Po provedení prací však pachatelé požadují mnohonásobně vyšší částku, neodpovídající realizované práci. Často je práce nekvalitní, neodborná, materiál znehodnocený. Seniora uvedou do tísnivé situace a nutí jej předraženou částku uhradit, třeba i za cenu půjčky.


Opakuji informace k naší publikaci „Černá kronika aneb ze soudních síní.“

Pro informaci, kde je čtení „Černé kroniky“ realizováno ve vašem teritoriu, kontaktujte prosím naše jednotlivé tiskové mluvčí.


                                                                                       mjr. Mgr. Gabriela Holčáková
                                                                                                vedoucí oddělení tisku a prevence  |   23. dubna 2018 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Čtení napříč Moravskoslezským krajem:   23. 4. 2018 Opava, 23.4.2018 Frýdek - Místek, 24. 4. 2018 Bruntál, 25. 4. 2018 Karviná27. 4. 2018 Nový Jičín, 27. 4. 2018 Ostrava

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem