Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Policisté se zaměřují na přestupky chodců

KRAJ: V reakci na tragické nehody chodců probíhá tento týden v celém kraji dopravně bezpečnostní akce. 

V letošním roce evidujeme již 43 nehod s účastí chodce, kdy u téměř jedné třetiny těchto nehod je viníkem právě chodec. Na území kraje při nehodách zemřeli už tři chodci, patnáct chodců bylo těžce zraněno a dvacet devět chodců lehce zraněno. Osmnáct nehod se odehrálo na přechodu pro chodce nebo v jeho blízkosti. Svoji roli při sedmnácti nehodách hrála také snížená viditelnost.

V průběhu celého roku se touto problematikou policie zabývá v rámci běžného výkonu služby. Od začátku týdne navíc s ohledem na přetrvávající negativní vývoj dopravních nehod za účasti chodců a cyklistů probíhá na celém území Jihomoravského kraje dopravně bezpečnostní akce zaměřená právě na tyto účastníky silničního provozu. Nejčastějším prohřeškem zjištěným v průběhu akce je přecházení vozovky při červené na semaforu, druhým nejčastějším prohřeškem je nepoužití reflexního prvku v případech, kdy je to povinné. Chodec s reflexním prvkem je vidět na vzdálenost 200m, chodec v tmavém oblečení však jen na vzdálenost cca 20m. Velký význam mají pro bezpečnost chodce tyto prvky i ve městech a obcích, kde je jejich užití dobrovolné.

 V nebezpečí se ocitají také chodci se sluchátky na uších, neboť nemohou zavčas reagovat na blížící se nebezpečí. Ohroženou skupinou se díky chodcům stávají i cestující v hromadné dopravě – na přechodu nemá chodec přednost před tramvají - v případě nouzového brzdění tramvaje mohou být vážně zranění cestující uvnitř vozu.

Ne všichni chybující chodci musí být sankcionováni. V rámci prevence policisté v ulicích upozorňují chodce na jejich na chyby a rizika spojená s pohybem v silničním provozu a snaží se o osvětu široké veřejnosti v této problematice. 

nprap. David Chaloupka 28.února 2019

Odkazy do noveho okna

1 prechod (1)

1 prechod (1) 

Detailní náhled

2 prechod (2)

2 prechod (2) 

Detailní náhled

4 prechod (4)

4 prechod (4) 

Detailní náhled

3 prechod (3)

3 prechod (3) 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem