Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Policisté se účastnili metodického cvičení složek IZS

KRAJ - V pátek 8. května 2018 v odpoledních hodinách cvičily složky IZS zásah při mimořádné události - pádu plně obsazené kabinky lanové dráhy na Ještědu. 

2Vlivem technické závady na kabině lanové dráhy na Ještědu došlo k jejímu pádu za jízdy z výšky cca 12 metrů do svahu sjezdové dráhy, její následné rotaci po svahu a zastavení. 
Kabina byla plně obsazena 30 osobami, několik z nich bylo během rotace z kabiny vymrštěno, zbytek zůstal zaklíněn uvnitř. 8 osob zemřelo okamžitě na místě události, ještě před příjezdem záchranných složek, 22 osob se vážně zranilo a byly v přímém ohrožení života. Jeden zraněný následkem psychického traumatu odešel z místa události. 

To byl scénář pátečního metodického cvičení Zdravotnické záchranné služby a dalších složek Integrovaného záchranného systému. 


Policie ČR z důvodu nasazení omezených sil a prostředků v rámci cvičení plnila na místě pouze vybrané úkoly, to v upraveném rozsahu. Byly vybrány nezbytné činnosti, které byly nutné k zajištění kontinuity, popřípadě dokreslení společného zásahu složek Integrovaného záchranného systému. S ohledem na časovou dotaci cvičení, která byla dvě hodiny, plnili policisté na místě úkoly především ukázkového charakteru. V reálné situaci by na místě pracovali několik hodin.

1Jejich prvotním úkolem bylo zajištění uzavření prostoru zásahu vnější zóny proti vstupu nepovolaných osob. Dále řídili dopravu, zajišťovali tedy bezpečnost a plynulost silničního provoz a prováděli její odklon. Dále umožňovali volný průjezd záchranným složkám.  Policisté ve vytyčeném perimetru pátrali po dalších zraněných osobách, které mohly vlivem události utrpět psychický šok a mohly by být dezorientované. Na místo se dostavil i kompletní výjezd Služby kriminální policie a vyšetřování včetně vyšetřovatele a kriminalistického technika. Úkolem kriminalistického technika byla dokumentace místa události, zajištění stop a pořizování obrazových záznamů z místa události. Dalším z úkolů policistů bylo provádět identifikaci a evidenci osob a také dále zajišťovali dohled nad prostorem pro ukládání mrtvých. V neposlední řadě poskytovali policejní interventi psychologickou pomoc osobám postiženým akutním stresem a následně rodinám zemřelých osob. 

Cvičení se zúčastnilo na dvě desítky policistů Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, a to z různých složek - z dopravní, pořádkové policie a také Služby kriminální policie a vyšetřování. Cílem celého cvičení bylo zhodnocení koordinace posádek Zdravotnické záchranné služby z různých krajů s činností ostatních složek Integrovaného záchranného systému - hasičů, policistů, městských strážníků, zástupců horské služby, dobrovolných hasičů, letecké záchranné služby a hasičů Hasičského záchranného sboru správy železničních dopravních cest  při mimořádné události. 


9. 6. 2018
por. Bc. Vladimíra Šrýtrová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí 

vytisknout  e-mailem