Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Policisté pomáhají a chrání s AED

KRAJ - Během prvních květnových dní asistovali policisté z Libereckého kraje ve dvou případech úspěšně při záchraně životů, a to u 80leté ženy ze Semilska a 72letého muže z Českolipska. 

Lomničtí policisté pomáhali při záchraně 80leté ženy

Dne 5. května 2020 prováděli v podvečerních hodinách policisté z obvodního oddělení Lomnice nad Popelkou hlídkovou činnost ve svém teritoriu. Krátce po šesté hodině vyslalo hlídku operační středisko Krajského ředitelství policie Libereckého kraje do Nové Vsi nad opelkou, kde si jejich asistenci žádala Zdravotnická záchranná služba s automatizovaným externím defibrilátorem (tzv. AED). Pomoc potřebovala 80letá žena, která doma zkolabovala. 

pprap. Josef Ševců Lomnicepprap. Josef Ševců prap. Tomáš Dufek Lomniceprap.  Tomáš Dufek

Policejní hlídka ve složení praporčík Tomáš Dufek a podpraporčík Josef Ševců na místo dorazili po necelé minutě po přijetí oznámení od operačního důstojníka. Žena ležela v pokoji na podlaze a byla v bezvědomí. Vedle ní se nacházel její syn, který jí již podával první laickou pomoc a komunikoval při tom telefonicky s operátorem Zdravotnické záchranné služby. Praporčík Dufek vystřídal okamžitě v poskytování první pomoci syna. Nejdříve zkontroloval vitální funkce, kdy nebyl zjištěn puls a byly viditelné lapavé dechy, při kterých nedocházelo k dýchání. Poté ihned zahájil nepřímou srdeční masáž a jeho kolega mezitím připravil k použití defibrilátor a masku na dýchání.  Dle instrukcí přístroje zahájil dýchání. Poté, co ženě nalepili na tělo elektrody, přístroj však výboj nedoporučil, a tak policisté pokračovali v nepřímé srdeční masáži, kterou střídali s umělým dýcháním za využití dýchací masky.  Po třetím cyklu vyhodnocení externím defibrilátorem na místo dorazila posádka Zdravotnické záchranné služby z Turnova.

Po příjezdu sanity si ji převzal do péče lékař, kterému policisté u pacientky ještě vypomohli s aplikací dýchacího vaku. Před odjezdem sanity do nemocnice se zdravotníkům  podařilo obnovit životní funkce pacientky, na čemž měli svůj nemalý podíl i lomničtí policisté, kteří ji do jejich příchodu udrželi při životě. Policisté pomohli zdravotníkům pacientku transportovat do sanitního vozu. Následně ženu Zdravotnická záchranná služba letecky transportovala na Anesteziologicko resuscitační oddělení do Krajské nemocnice Liberec.

Lékař, ale i celá rodina policistům za jejich rychlé a profesionální provedení první pomoci poděkovali. Díky jejich včasné asistenci se podařilo zachránit další lidský život.

Policisté ze Stráže pod Ralkem se podíleli na záchraně 72letého muže

AED Mimoň

Zleva praporčík Šindelář a nadstrážmistr Jaroš
Druhý případ se odehrál 9. května 2020, tentokrát v Mimoni na Českolipsku. Krátce po druhé hodině odpoledne byla operačním důstojníkem vyslána hlídka z obvodního oddělení Stráž pod Raskem do prodejny večerky v ulici Mírová v Mimoni, kde se měl nacházet muž v bezvědomí, který zkolaboval. Během tří minut byla hlídka ve složení praporčík Šindelář a nadstrážmistr Jaroš na místě. Po příjezdu na místo policisté u bezvládně ležícího muže okamžitě zkontrolovali základní životní funkce, přičemž nenahmatali srdeční tep a dýchání u něj bylo nepravidelné, lapavé. 

Praporčík Šindelář tedy uvolnil dýchací cesty a zahájil u muže nepřímou srdeční masáž. Druhý policista, nadstrážmistr Jaroš, připojil k pacientovi přístroj - externí defibrilátor, který však po analýze nedoporučil výboj. Policisté i nadále pokračovali v resuscitaci. V nepřímé srdeční masáži se postupně střídali oba členové hlídky, kdy asi po 40 minutách oživování došlo u muže již za přítomnosti lékaře k obnovení základních životních funkcí.

Následně policisté pomohli zdravotníkům s transportem muže do sanitního vozu a přemístili se na sídliště Lená v Mimoni, kde dále zajišťovali místo pro přistání vrtulníku Letecké záchranné služby. Pacient byl letecky transportován do Krajské nemocnice Liberec. 

I  v tomto případě patřilo ze strany zdravotníků velké poděkování policistům za jejich rychlý a profesionální přístup. 

Hlavním účelem automatizovaných externích defibrilátorů je poskytnout co nejrychlejší pomoc osobám se srdečním kolapsem. Jak se již ukázalo v minulosti, policisté ve službě jej neváhají použít.  V Libereckém kraji jsou v současné době tyto přístroje na dvou desítkách útvarů. V letošním roce byla ze strany Zdravotnické záchranné služby vyžádána naše asistence celkem v 39 případech, z toho na 6 z nich jsme se podíleli úspěšněV loňském roce  byla naše asistence s defibrilátory vyžádána celkem v 96 případech.


12. 5. 2020
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje


 

Odkazy do noveho okna

prap. Tomáš Dufek Lomnice

prap. Tomáš Dufek Lomnice 

Detailní náhled

pprap. Josef Ševců Lomnice

pprap. Josef Ševců Lomnice 

Detailní náhled

AED Mimoň

AED Mimoň 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem