Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Policisté na Jablonecku a Semilsku si posvítili na neviditelné chodce

JABLONECKO, SEMILSKO - Během dopravní akce apelovali na chodce a cyklisty na jejich lepší zviditelnění i v obcích, přestože to zákon nevyžaduje. 

4

Podzimní a zimní období přináší řidičům mnohá úskalí. Nejen zhoršené povětrnostní podmínky, časté změny počasí a tím i změny povrchů komunikací jim mnohdy komplikují jejich jízdu, ale také snížená viditelnost přináší rizika. Brzy se stmívá a pozdě rozednívá a chodci či cyklisté, kteří nejsou řádně vybaveni osvětlením, reflexními prvky či pestrým oblečením, se tak pro ně stávají doslova neviditelními. Ne jeden z nás takovou situaci zažil.  

Ve středu 7. října a ve čtvrtek 8. října 2020 proběhla na Jablonecku a Semilsku dopravně bezpečnostní akce zaměřená na bezpečnost chodců a cyklistů v silničním provozu, a to především s důrazem na jejich viditelnost. Občané se mohli s dopravními policisty a policistkami z oddělení tisku a prevence setkat hned na několika místech v obcích i mimo ně.

Policisté se v rámci pohyblivých hlídek i pevných stanovišť zaměřili na místa a úseky silnic mimo obce, kde chodci za snížené viditelnosti, kde není veřejné osvětlení, musí mít na sobě reflexní prvky z retroreflexního materiálu tak, aby byly viditelní pro ostatní účastníky silničního provozu. 

Během této dopravní akce se policisté setkali převážně s občany, kteří se chovali zodpovědně, přesto jim zdůrazňovali důležitost  pravidla "vidět a být viděn" i ve městě či obci. 

Je nutné, aby řidič zaznamenal chodce, či cyklistu v dostatečném předstihu. Pokud na sobě nemají pestré oblečení, reflexní prvky či vhodné osvětlení, kterým na sebe při osvětlení vozidlem upozorní, může řidič zahlédnout tmavou postavu až na poslední chvíli. A to může mít až fatální následky. 

2Před tímto nebezpečím se může chránit  především samotný chodec tím, že zvýší svoji viditelnost při pohybu na silnici i chodníku vhodnou barvou oblečení a dobře umístěnými reflexními prvky. Reflexní materiály odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji a to až na vzdálenost 200 metrů. Výrazně tak zvyšují viditelnost za tmy a snížené viditelnosti a prodlužují čas potřebný k reakci řidiče.

"Zviditelňování chodců v silničním provozu věnujeme stále velkou pozornost. Podle našich zkušeností se však naprostá většina chodců pohybujících se za snížené viditelnosti na pozemních komunikacích mimo obec v současné době odpovědně zviditelňuje reflexními páskami. Chceme však také apelovat na chodce pohybující se za snížené viditelnosti v obcích, aby také oni, ač tak z pohledu zákona nemusí činit, využívali reflexní prvky ke zvýšení jejich viditelnosti v silničním provozu", uvádí  kpt. Ing. Jan Frieser, MBA z Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

V následujícím období budou policisté v obdobných akcích pokračovat a viditelnosti těchto nejzranitelnějších účatníků silničního provozu věnovat velkou pozornost. .
 

9. 10.2020
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem