Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

AKTUALIZACE - Policisté kontrolují elektronické dálniční známky

KRAJ - Nejen celníci, ale nyní i policisté disponují zařízením, kterým umí odhalovat vozidla s neplatnými dálničními známkami. 

4AKTUALIZACE:

Po celý uplynulý týden ve dnech 22. - 26. února 2021 probíhala v Libereckém kraji celorepubliková dopravně bezpečnostní akce zaměřená na kontrolu elektronických dálničních známek. 

Během této akce policisté z Oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje zkontrolovali více jak pět desítek    vozidel.

Zjistili, že je celkem hodně řidičů, kteří se vydají na placené úseky bez platné elektronické dálniční známky. Celkem  25 řidičů nemělo platné elektronické dálniční známky. Policisté uložili za tyto přestupky pokuty v celkové výši 35 500 korun. Mezi dalšími prohřešky řidičů byl v jednom případě nevyhovující technický stav vozidla, za který obdržel řidič pokutu ve výši 2 000 korun. 
Kromě těchto prohřešků odhalili policisté během celotýdenní akce také jednoho řidiče pod vlivem drog a jednoho řidiče, který měl platný zákaz řízení motorových vozidel. 

1. 3. 2021
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje

-----------------------------------------------------------------

S novým rokem přišla pro řidiče novinka v podobě nových elektronických známek. Ty  platí od 1. ledna 2021.

Staré roční kupóny pro rok 2020 platily od 1.12.2019 do 31.1.2021. Nově  je platnost elektronické známky 365 dní od začátku platnosti, což si mnozí řidiči pochvalují. 

Pořízením elektronické dálniční známky je však povinností sundat ze skla starý neplatný kupon Pokud tak řidič neučiní, riskuje pokutu do výše dvou tisíc korun na místě nebo 2,5 tisíce korun ve správním řízení.
 

E-známky jsou k dispozici na webu edalnice.cz, pobočkách České pošty a čerpacích stanicích EuroOil. 

Po celý tento týden od pondělí do pátku probíhala v Libereckém kraji celorepubliková dopravně bezpečnostní akce „Speciální kontroly časového zpoplatnění komunikací – kontrola elektronických dálničních známek, která byla primárně zaměřena na kontrolu časového zpoplatnění na dálnici č. D10 v úseku Libereckého kraje (tj. mezi Turnovem a Svijany). Policisté z oddělení silničního dohledu II z Turnova jsou vybaveni speciálním zařízením ARGOS k provádění dohledu na dálnici. Kromě Celní správy mohou i oni kontrolovat elektronické dálniční známky.

Policisté z Oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje tímto zařízením disponují od února letošního roku. 

Akce byla dále zaměřena na pátrání po osobách, odcizených motorových vozidlech a věcech

Kontroly jsou prováděny na zpoplatněném úseku dálnice prostřednictvím hlídkového vozidla vybaveného kamerovým systémem pro rozpoznávání registračních značek nebo za pomoci vdáleného připojení ke kontrolním branám.

2Policisté se setkávají s případy, kdy občané zadají při nákupu elektronické dálniční známky špatně svoji registrační značku, tz. spletou některou z číslic, či zamění nulu za písmeno "O" a místo toho zaplatí dálniční známku zcela jinému vozidlu. Sami jsou pak nemile překvapeni, když je hlídka zastaví z důvodu, že nemají platnou dálniční známku. 

V tom bychom chtěli apelovat na občany, aby byli při zadávání registrační značky velmi pozorní a vyhnuli se tak následným nepříjemnostem. 

Řidiči, kterého systém odhalí na zpoplatněném úseku dálnice bez platné elektronické dálniční známky, hrozí na místě pokuta do výše 5 tisíc korun, ve správním řízení pak až do výše 20 tisíc korun. 

Jaké automobily jsou od poplatku osvobozeny?

Zároveň však existují také automobily, které jsou od zpoplatnění dálnic zcela osvobozeny. Automaticky se jedná o elektřinou poháněná auta s přidělenou speciální poznávací značkou – vedle elektromobilů (bateriových i vodíkových) jde tedy rovněž o plug-in hybridy s emisemi CO2 pod 50 g/km. 

To samé platí i pro historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla. 

Stejně tak jsou automaticky od poplatku osvobozena vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P. Držitel takového průkazu ale musí být ve vozidle přítomen a v případě silniční kontroly se prokázat.

Osvobozeny jsou též vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. V případě silniční kontroly stačí předložit lékařskou zprávu nebo jiné osvědčení od lékařského zařízení.

Platit nemusí ani elektromobily bez zvláštní poznávací značky a vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením sloužící k jejich převozu

A kolik řidičů policisté odhalili bez nezplacených elektronických dálničních známek? S ohledem na to, že akce probíhala ještě i během pátečního dne, budou výsledky celotýdenní akce zveřejněny v pondělí 1. března 2021.

Video z dopravní akce naleznete v přiloženém souboru pod tímto článkem. 


26. 2. 2021
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem