Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Policisté kontrolovali chaty a chalupy v okolí Máchova jezera a Doks

ČESKOLIPSKO - Více jak osm desítek rekreačních objektů zkontrolovali na konci uplynulého týdne při preventivní akci policisté z obvodního oddělení Doksy. 

1Na kontrolu opuštěných chat a chalup se vydali uplynulý čtvrtek policisté z obvodního oddělní Doksy v rámci preventivní akce. Během odpoledne zkontrolovali celkem 83 rekreačních objektů v oblasti Dubá Nedamov a Doksy Bílý Kámen. 

Kontroly rekreačních objektů provádějí policisté kromě preventivních akcí i v rámci běžného výkonu. Během kontrol nechávají majitelům chat za oknem či dveřmi kontrolní lístek o provedené kontrole. Častěji se tyto kontroly dělají v době mimo letní sezónu, kdy bývají zpravidla chaty opuštěné.

Prohlídkou policisté zjišťovali, zda chaty nenesou stopy po násilném vniknutí, a to zejména v okolí okenic a dveří a nebo zda nejsou násilně otevřeny přilehlé přístavky a kůlny. Pozitivním zjištěním zcela jistě bylo to, že žádný z kontrolovaných objektů nebyl nijak narušen. 

Statistika případů vloupání do rekreačních objektů:

2019 2020 leden 2021
Liberecký kraj 168 140 11
Liberecko 30 30 7
Českolipsko 51 58 2
Jablonecko 64 42 1
Semilsko  23 10 1

PREVENCE:

Obecně můžeme zabezpečení rekreačních objektů každý z nás ovlivnit tím, že bude dodržovat základní jednoduchá pravidla.

  • Zabezpečení objektů , řádné uzamykání objektu (zvláště tzv. přístupové cesty) – okna, dveře, verandy, neschovávat nikdy klíče pod rohožku ani do květináče.
  • Využívat kombinované bezpečnostní prvky (mechanické x elektronické). Je dobré zabezpečit si objekt především certifikovanými prostředky. Pro vyšší standartd ochrany je dobré využít elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany.
  • Zbytečně neupozorňovat na naší nepřítomnost – o svém odjezdu informovat pouze nejužší okruh lidí, požádat důvěryhodnou osobu, aby v naší nepřítomnosti dohlédla na obydlí – větrala, zalévala květiny, pravidelně vybírala schránku na dopisy apod. Můžeme také byt či dům zabezpečit elektronickým zařízením, které v nepravidelných časových intervalech zapínají světla, televizi atd. a vytvářejí zdání, že byt je obydlen.
  • Přehlednější prostor před objektem. Důležité je osvětlení , které zloděje odrazuje od pokusu vniknout do obydlí. Měli bychom dbát na to, aby keře a stromy nezakrývaly velkou část domu.
  • Řádně uklidit předměty, které by mohl pachatel využít k vloupání do objektů (žebříky, lopaty, nářadí, apod.).
  • Na zimu cennější věci odvážet mimo chalupu.
  • Pořídit si fotodokumentaci cenných věcí.
  • I přes zimní období občas zkontrolovat nebo požádat např. starousedlíky o občasnou kontrolu chalupy. Je dobré udržovat dobré vztahy se sousedy, všímat si podezřelých osob v blízkosti obydlí.
  • Nezapomínat na pojištění objektu.

3
Co dělat, je – li chata i přes tato opatření vykradena?

Pokud při návratu domů zjistíme, že máme i přesto vylomený zámek, vysazené dveře z pantů, pootevřené okno, či střepy z rozbitého okna apod. je nejlepším řešením ihned zavolat linku 158. Nedoporučujeme vstupovat do takového objektu. Mohl by být uvnitř ještě pachatel. A dále bychom neměli manipulovat s předměty a uklízet dříve než přijede policie, znehodnotili bychom takto stopy.
 

15. 2. 2021
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem