Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Policisté evidují další podvody v online prostředí

PLZEŇSKÝ KRAJ – Pachatelé vylákali z žen peníze. Stále a znovu apelujeme na lidi, aby byli obezřetní. 

Policisté napříč celým Plzeňským krajem i po předchozích upozorněních stále přijímají trestní oznámení týkající se podvodů v online prostředí. V posledních dnech přijali oznámení od dvou žen, které byly podvedeny neznámými pachateli a přišly tak o spoustu peněz.
Jednu z poškozených kontaktoval neznámý pachatel přes sociální síť Facebook. Napsal jí, že umírá a že nemá žádného dědice, kterému by odkázal 550 tisíc euro. Žena s dědictvím souhlasila a sdělila mu telefonní číslo a komunikace se přesunula na whatsapp, kde došlo ke komunikaci s advokátkou umírajícího. Poškozená pak zaslala tři platební pokyny jako úhradu pojistného, které podmiňovalo odeslání slíbené zděděné částky. Přišla tak o 15 tisíc korun.
Další žena, která byla podvedena, přišla o mnohonásobně víc peněz. O více než sedm milionů. Seznámila se s námořním důstojníkem, Američanem pracujícím u lodní nákladní přepravní společnosti. Dopisovali si spolu nějaký čas a pak sdělil, že se bude stěhovat do České republiky a že věci a všechny peníze již sem poslal, a tak nemůže zaplatit přepravné. Pak začala se ženou komunikovat americká banka, která požadovala zaplatit různé poplatky. Žena požadované přepravné a poplatky platila. Padly na to veškeré její úspory, příjmy, vzala si nebankovní půjčky a zpronevěřila i peníze v práci.
V souvislosti s těmito případy znovu apelujeme na občany, aby byli obezřetní a chránili svoje finanční prostředky. Nenechte se zlákat vidinou zbohatnutí nebo romantického vztahu. Neposílejte žádné peníze cizincům, které osobně neznáte. Téměř všechny účty na sociálních sítích s podobnými legendami jsou falešné (lékaři, vojáci, boháči) a nemají reálný základ. Jedná se o velký podvod. 

por. Mgr. Dagmar Brožová
15. září 2023

vytisknout  e-mailem