Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Policisté evakuovali lidi z hořící ubytovny

PELHŘIMOVSKO: Policejní ředitel předal pěti kolegům ocenění 

Čtyři policisté z územního odboru Pelhřimov společně s policistou z odboru služební kynologie se rychlým a profesionálním jednáním zasloužili o záchranu lidských životů. Velice správně a především rychle vyhodnotili situaci na místě požáru ubytovny v Pelhřimově, když jejich prioritou po příjezdu na místo bylo pomoci lidem dostat se ven z ubytovny, dokud se požár ještě více nerozšíří. Projevili tak osobní statečnost, odvahu a neváhali s nasazením vlastního života vstoupit do hořící budovy a ze silně zakouřených prostor postupně evakuovat ubytované osoby, včetně dětí.

Všech pět policistů -  prap. Tomáše Mareše, prap. Martina Musila, pprap. Stanislava Krause, nstržm. Tomáše Větrovského  a prap. Ing. Veroniku Hejskovou přijal dnes krajský policejní ředitel brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek, aby ocenil jejich profesionální zákrok a předal jim skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti.

Událost se odehrála uplynulou neděli  2. května, když ve 22:46:50 hodin oznámila na tísňovou linku oznamovatelka, že na ubytovně v Pelhřimově na ulici Pražská vypukl požár. Z oznámení vyplývalo, že na ubytovně jsou v bytech ubytované osoby, které se nemůžou dostat ven z hořící ubytovny. Mezi ubytovanými osobami se měly nacházet i nezletilé děti.

Okamžitě po přijetí oznámení byla na místo vyslána dozorčí službou obvodního oddělení Pelhřimov motorizovaná hlídka obvodního oddělení Pelhřimov ve složení prap. Tomáš Mareš a prap. Martin Musil  a s touto hlídkou společně vyjížděl i psovod z územního odboru Pelhřimov pprap. Stanislav Kraus. Tito tři policisté byli na místě požáru do tří minut od oznámení. Již při příjezdu k ubytovně bylo přes okno zřetelně vidět, že hoří v bytové jednotce v přízemí  budovy směrem do ulice U Stínadel. Policisté zastavili vozidla na nádvoří za budovou katastrální úřadu a  zamířili k místu požáru. Rychlým průzkumem zjistili, že hustý dým se valí ze všech oken ubytovny. 

Jeden z policistů vzal přenosný práškový hasicí přístroj ze služebního vozidla  a společně s kolegou se vydali hlavním vchodem ubytovny do jejích zakouřených vnitřních prostor, kde započali s evakuací ubytovaných osob z vnitřních prostor i bytových jednotek a tyto osoby postupně vyváděli do bezpečného prostoru před ubytovnou. Ve stejnou dobu se další policista vydal k oknu  ubytovny směřující do ulice Pražská, kde pomáhal evakuovat osoby oknem z vnitřních prostor ubytovny do bezpečného prostoru. Mezitím se na místo požáru dostavila hlídka Dopravního inspektorátu Pelhřimov ve složení prap. Ing. Veronika Hejsková a nstržm. Tomáš Větrovský, přičemž policistka zřídila prostor pro evakuované osoby u domu v ulici Pražská v Pelhřimově, kde evakuované osoby začala shromažďovat a evidovat. 

V té době do vnitřních prostor zasažené ubytovny oknem z ulice Pražská vstoupili prap. Tomáš Mareš a nstržm. Tomáš Větrovský, kteří se uvnitř přízemí ubytovny spojili s kolegy, kdy opětovně propátrali prostory přízemních bytových jednotek s negativním výsledkem. V přízemí k bytu č. 2 a 3 se zasahující policisté už nedostali, jelikož  tyto prostory byly velmi  silně zakouřené a zevnitř šlehaly plameny. Poté se tito čtyři policisté vydali směrem nahoru do prvního patra ubytovny, které bylo silně zakouřené. Odsud evakuovali další ubytované osoby z bytových jednotek po schodišti směrem ven do bezpečného prostoru.

Následně se na místo události dostavili profesionální hasiči  a policisté předali veliteli zásahu prvotní informace, že je ohněm zasažen nejspíš jeden pokoj situovaný směrem do ulice U Stínadel, ke kterému se nebylo bez dýchací techniky jak dostat a z tohoto důvodu by bylo z jejich strany zapotřebí zkontrolovat pokoje v jeho blízkosti. Dále, že jsou zbylé prostory ubytovny silně zakouřené a dále, že by se v hořící ubytovně dle zjištěných informací mohlo nacházet ještě pět osob, což vyplývalo z informací, které o  ubytovaných osobách poskytla správcová ubytovny.

Zasahující hasiči prováděli vyhledávání osob v hořící ubytovně a zároveň hasební práce v dýchací technice, kdy průzkumem uvnitř zasažené ubytovny nalezli v přízemí ubytovny v pokoji další osobu, kterou předali v zakouřené chodbě policistům, kteří muže za pomoci dalších hasičů z ubytovny vyvedli ven do bezpečného prostoru a předali zasahujícím záchranářům. Poté hasiči společně s policisty vyvedli ze sklepního bytu dalšího muže a  vyvedli ho do bezpečného prostoru  na shromažďovací stanoviště. Celkem sedm osob z hořícího domu muselo být ošetřeno v nemocnici, z toho ve čtyřech případech se jednalo o děti.  Policisté evakuovali z hořící ubytovny celkem 14 osob, včetně šesti  dětí. Při evakuaci nedošlo ke zranění zasahujících policistů. Všichni policisté svým příkladným přístupem dělají dobré jméno nejen Krajskému ředitelství policie kraje Vysočina, ale celé Policii České republiky.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí

7. květen 2021

vytisknout  e-mailem