Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Policisté cvičili na zelené hranici

BŘECLAVSKO: Ve Valticích i Mikulově jsme v rámci cvičení odhalili nelegální migranty, padělané doklady, či ukryté zbraně. 

Od dnešního rána jihomoravští policisté ve spolupráci s leteckou službou a dalšími útvary na třech hraničních přechodech mezi Mikulovem a Břeclaví a také na tzv. zelené hranici prověřovali, jak by v případě ostrého nasazení byli schopni zabezpečit kontrolu státní hranice. Kromě otestování logistické připravenosti a běžného výkonu služby řešili policisté dvě mimořádné události.

Po oznámení o skupině osob v blízkosti státní hranice požádali o součinnost leteckou službu. Piloti z vrtulníku po dohledání migrantů navigovali policejní hlídky do správného prostoru. Figuranti byli zajištěni a eskortováni do registračního místa zřízeného na bývalém hraničním přechodě v Mikulově, kde požádali o mezinárodní ochranu.

V průběhu výkonu služby v  Mikulově policisté zastavili a s detektorem tlukotu srdce kontrolovali kamion. Přístroj signalizoval přítomnost „srdečního rytmu“ v nákladovém prostoru a policisté přistoupili k jeho otevření. Uvnitř se skrývalo několik cizinců, kteří nesplňovali podmínky pro vstup na naše území. Všichni prošli registračním místem. Policisté u kontrolovaných osob odhalili padělané doklady i ukryté zbraně.

Na cvičení se podílelo 140 policistů a občanských zaměstnanců převážně z Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Akce, které velel první náměstek policejního prezidenta brig. gen. Martin Vondrášek, se zúčastnil i ministr vnitra Jan Hamáček, jihomoravský hejtman Bohumil Šimek a starosta Valtic.

Policistům na hranicích pomáhala i technika. Šlo především o speciálně vozidlo vybavené přístroji pro odhalování pozměněných a padělaných dokladů tzv. Schengenbus, např. docutest či video-spektrální komparátor.

Policisté při vysokém zatížení otestovali i registrační informační systém (RIS), který slouží k identifikaci a třídění uprchlíků s prioritním zachováním rodinných skupin. Zároveň si ověřili nároky na obsluhu systému a samotného registračního místa s ohledem na co nejoptimálnější rychlost  vyřešení potřebných formalit.

AKTUALIZACE 16:30 hodin

V rámci cvičení policisté reálně zkontrolovali 339 vozidel, 643 osob a zjistili čtyři přestupky.

AKTUALIZACE 19:00 hodin

Celkový počet zkontrolovaných vozidel se zastavil na čísle 556, počet zkontrolovaných osob činil 1052. Zjistili jsme pět přestupků na úseku pobytu cizinců na území ČR. Prostor hranic neopouštíme, auta a osoby budeme kontrolovat v rámci běžného výkonu služby. 

Policisté odhalili u figurantů 2 zbraně a také 12 padělaných dokladů.

mjr. Pavel Šváb, OTP KŘP JmK

Odkazy do noveho okna

hranice_BV (1)

hranice_BV (1) 

Detailní náhled

hranice_BV (2)

hranice_BV (2) 

Detailní náhled

hranice_BV (3)

hranice_BV (3) 

Detailní náhled

hranice_BV (4)

hranice_BV (4) 

Detailní náhled

hranice_BV (5)

hranice_BV (5) 

Detailní náhled

hranice_BV (6)

hranice_BV (6) 

Detailní náhled

hranice_BV (7)

hranice_BV (7) 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem