Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Policisté cvičí novou techniku tzv. PIT manévr

KRAJ - Policisté z Libereckého kraje se školí na polygonu v Postoloprtech u Žatce. 

Častým důvodem, proč řidiči policistům ujíždějí, jsou alkohol či drogy, chybějící řidičský průkaz, špatný technický stav auta nebo fakt, že mají zákaz řízení motorových vozidel.

Jedním z nových způsobů pro policisty, jak zastavit ujíždějící řidiče je takzvaný PIT manévr (pursuit intervention technique)  - donucovací prostředek k násilnému zastavení vozidla. Tento nový způsob se nyní policisté z Libereckého kraje učí v praxi na polygonu v Ústeckém kraji poblíž Žatce.  Jedná se o nácvik manévru k zastavení vozidla se speciálně upravenými policejními automobily. Tento vzdělávací program, který je financován z Fondu zábrany škod, organizuje Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy cestou instruktorů jednotlivých krajských ředitelství. Tento program probíhá celkem na 9 místech v republice.

Většina nových policejních vozidel Škoda Octavia je již vybavena předním rámem, který má několik funkcí. Prioritou je ochrana našich policistů a zejména občanů před zmiňovanými bezohlednýmiými řidiči. Kromě vyřazení pronásledovaného auta z provozu řízeným nárazem slouží rámy také k zablokování stojících vozů nebo odtlačení těžších předmětů při dopravních nehodách nebo po přírodních katastrofách.

Takzvaný PIT manévr je jednou z disciplín, které umožňují kovové rámy na přední části policejních vozů. Při tomto způsobu policisté narazí rámem do zadní části pronásledovaného vozu, který otočí a zastaví. To však vyžaduje zkušenost, přiměřenou rychlost a správné načasování. Manévr se cvičí a jde provést nejen na rovné silnici, ale i v zatáčce. Školením procházejí přednostně policisté z hlídkových útvarů, prvosledových hlídek, obvodních oddělení, policisté vykonávající silniční dohled a také policisté z Pohotovostního a eskortního oddělení. Na polygonu tak získají patřičný výcvik. Předtím však musejí projít všichni profesionalizací řidiče, kdy absolvují e-learningovou teoretickou výuku zakončenou testem a následně absolvují i praktickou část. 

Někteří policisté v Libereckém kraji mají již s novým způsobem své praktické zkušenosti. Můžeme zmínit případ z letošního června, který se odehrál na dálnici D10 u Turnova.  Šofér bez řidičáku tam ujížděl před policisty více než 200kilometrovou rychlostí. Ohrozil přitom desítky dalších řidičů. Vše nakonec skončilo srážkou s policejním vozem. 

Kousek od Turnova policisté auto dostihli. Do cesty se mu postavili s autem s ochranným rámem. Po kolizi už řidič nebyl schopný pokračovat dál a skončil v poutech. Zadržena byla i jeho spolujezdkyně. Paradoxní je, že policisté by si ho zřejmě vůbec nevšimli, kdyby je na sebe neupozornil sám. Hlídka totiž číhala na auto bez dálniční známky, které odhalila mýtná brána u Mnichova Hradiště. Když se blížilo, zapnuli policisté majáky. Jenže současně projíždělo i jiné auto, jehož šofér při spatření policejní hlídky prudce šlápl na plyn a začal ujíždět.

Celou honičku zachytilo i několik palubních kamer. Nebezpečný řidič se o chvíli později, když projížděl kruhovým objezdem v protisměru, střetl s jiným vozem. Naštěstí jen velmi lehce. O pár set metrů dál jeho šílená jízda skončila. Nakonec se ukázalo, že řidič takto zběsile ujížděl proto, že měl zákaz řízení, a dokonce ne jeden.

Vyšetřovatel ho obvinil z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, protože za volant usedal opakovaně i přesto, že mu řízení motorových vozidel zakázaly dva soudy. Muž skončil za mřížemi. Soud ho poslal do vazby.

Speciálním školením budou postupně procházet všichni naši řidiči ze zmiňovaných útvarů.


1. 11. 2021
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje 

vytisknout  e-mailem