Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Policisté čtou seniorům

Bruntál - preventivní akce "Týden čtení pro seniory" také v okrese Bruntál 

Nejen dětem, ale také seniorům jsou určeny preventivní aktivity v souvislosti se čtením publikací, které vydalo Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje. V těchto dnech jsme také v okrese Bruntál navštívili setkání seniorů a seznámili jsme je s nejčastějšími případy páchání trestné činnosti na jejich věkové skupině, která patří mezi nejohroženější. Za poslední dva dny policejní preventistka zavítala do knihoven v Bruntále a také Krnově. Přítomným představila publikaci s názvem „Černá kronika aneb ze soudních síní“, která zachycuje nejčastější či nejzávažnější páchané trestné činy na seniorech. Vzhledem k velmi aktuálnímu tématu přečetla povídku s názvem „ O vnucích“ a sdělila jim rady, jak se v případě obdobného podvodného jednání mají zachovat. V této souvislosti zmínila policistka také aktuální případy, kterými se nyní zabývají (viz. níže). S „dříve narozenými“ jsme probrali i další možné nástrahy a to i se závěrečným poučením. Přítomní obdrželi publikaci a také doprovodný materiál s preventivními radami. Setkání se přítomným seniorkám velmi líbilo.

Preventivní akce pro seniory proběhly tento měsíc také v Jindřichově ve Slezsku, Široké Nivě a další seniory navštívíme v Rýmařově, Slezských Rudolticích, Bruntále a Velké Štáhli.

Aktuální případy

V rámci Moravskoslezského kraje v letošním roce policisté prověřují 22 případů podvodného jednání zaměřené na osoby seniorského věku pod legendou „VNUK“. Z toho dva případy se udály v Krnově dne 10. 4. 2019. Naštěstí se oslovené seniorky zachovaly obezřetně a žádné finanční prostředky pachatelům nedaly.

Neznámý volající telefonicky kontaktoval nejprve 94letou ženu a při hovoru se vydával za vnuka. Požádal o zapůjčení finančních prostředků, jelikož má v bance problémy. Seniorka si sdělené informace ověřila u rodinných příslušníků a případ oznámila policistům. V průběhu prověřování tohoto případu policisté zjistili, že obdobný telefonát měla také další žena seniorského věku bydlící poblíž první oslovené seniorky. Ta však předala telefon přítomnému synovi, jakmile to pachatel zjistil, zavěsil.

Základní rada:

- pokud volá osoba, která se vydává za vnuka a požaduje po vás peněžní hotovost, vždy si ověřte zpětným telefonátem uváděné skutečnosti a to buď u samotného vnuka a nebo u dalších rodinných příslušníků. Cizím lidem žádné peníze nedávejte.

Další informace o projektu naleznete na internetových stránkách moravskoslezské policie http://www.policie.cz/clanek/cerna-kronika-aneb-ze-soudnich-sini.aspx

por. Bc. Pavla Jiroušková

Odkazy do noveho okna

1 čtení seniorůmKrnov

1 čtení seniorůmKrnov 

Detailní náhled

2 čtení seniorům Krnov1

2 čtení seniorům Krnov1 

Detailní náhled

3 čtení seniorům (1)

3 čtení seniorům (1) 

Detailní náhled

4 čtení seniorům Bruntál2

4 čtení seniorům Bruntál2 

Detailní náhled

5 čtení seniorům Bruntál

5 čtení seniorům Bruntál 

Detailní náhled

6 čtení seniorům Krnov2

6 čtení seniorům Krnov2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem