Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Policisté budou radit řidičům

KRAJ VYSOČINA: Startuje projekt Vysočinou na silnicích bezpečně  

V pořadí již jedenáctý ročník preventivní dopravně bezpečnostní akce Vysočinou na silnicích bezpečně odstartuje v úterý 6. září v 9.00 hodin v Jihlavě v areálu Polygonu Autoškoly Musil v Jihlavě - Hosově. Tradiční akci připravili krajští dopravní policisté ve spolupráci s odbornými firmami a dalšími institucemi. Hlavním cílem akce, kterou letos podpořila také řada známých osobností z Vysočiny,  je přispět ke zlepšení technického stavu vozidel a přispět tím také ke snížení dopravní nehodovosti.
 
 Akce Vysočinou na silnicích bezpečně zahajuje již  úterý v Jihlavě – Hosově v prostorách Polygonu Autoškoly Musil a postupně zavítá do Žďáru nad Sázavou, Třebíče, Havlíčkova Brodu, Pelhřimova, Polné, Třeště a Telče. Slavnostního zahájení akce v Jihlavě se osobně zúčastní řada významných osobností plk. Ing. Leoš Tržil, ředitel Ředitelství služby dopravní policie, státní zmocněnec pro BESIP Karel Loprais. Chybět nebude krajský policejní ředitel plk. Mgr. Miloš Trojánek, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy ing. Libor Joukl, primátor Statutárního města Jihlava ing. Jaroslav Vymazal a starostové ostatních měst, kam akce v září zavítá.
 
Letošní akci podpořila také řada významných osobností, které jsou nějakým způsobem spjaty s naším krajem. Vysočinou bezpečně jezdí například Bedřich Ščerban, jednatel HC Dukla Jihlava, rodák z Počátek, zpěvák Robert Křesťan, bývalá atletka Jarmila Kratochvílová a automobilový závodník Martin Hudec z Třebíče a olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková. Tyto osobnosti letošní akci mediálně podporují a propůjčili pro propagaci svoji tvář za volantem na plakáty, které zvou na akci širokou motoristickou veřejnost.
 
Preventivní akce samotná je určena pro širokou motoristickou veřejnost a je založena na bázi dobrovolnosti. Policisté nebudou rozdávat pokuty, ale řidičům předají rady ke zlepšení technického stavu vozidel. V rámci akce si budou motoristé moci prostřednictvím odborných firem nechat zdarma zkontrolovat technický stav svých motorových vozidel před nadcházející zimní motoristickou sezónou.
 
Jedná se o kontrolu stavu a opotřebení oleje tzv. kapkovou metodou, kontrolu stavu provozních náplní a autobaterie, seřízení světlometů, kontrolu stavu tlumičů, pneumatik a lékárničky. Například kvalita motorového oleje je pro vozidlo velice důležitá. Snadno by mohlo dojít k zadření motoru, což je při vyšší rychlosti velice nebezpečné. Stejně tak důležitá pro bezpečnost posádky je kvalitní brzdová kapalina. I když technické závady nejsou častou příčinou nehody, ve skutečnosti tomu může být jinak. Například v případě nedodržení bezpečné vzdálenosti. Je otázka, proč řidič nedobrzdil, protože kdyby měl v pořádku brzdy, možná by k mnoha nehodám ani nedošlo.
 
V případě zjištěné závady navrhnou odborní pracovníci specializovaných firem způsob odstranění nebo řešení daného problému. Kromě technické kontroly budou probíhat další tematické kontroly zaměřené na bezpečnost a plynulost silničního provozu. Řidiči budou mít možnost porovnání tachometru vozidla s policejním radarem. Vyškolení specialisté budou na dalším pracovišti vysvětlovat motoristům zásady bezpečného poutání a upevňování zádržných systémů.
 
Hlavním smyslem ojedinělé akce, která má v kraji již dlouholetou tradici, je prezentovat práci dopravní policie v oblasti prevence. "Naším cílem je, aby na našich silnicích jezdila auta, která jsou v řádném technickém stavu,  a aby jejich řidiči vnímali dopravního policistu jako svého partnera," říká k projektu jeho hlavní koordinátor kpt. Mgr. Petr Halán s tím, že odborné firmy chtějí při akci pomoci majitelům zejména starších motorových vozidel, aby měli před nadcházející zimou možnost prověřit si celkový stav svého vozidla.
 
Další zajímavou činností v rámci projektu v Jihlavě pak bude bezplatná jízda motoristů po Polygonu Autoškoly Musil, na kterém řidiči absolvují základní výcvikový kurz bezpečné jízdy za využití nejmodernější technologie a pod dohledem vyškolených instruktorů. Zájemci si mohou v úterý 6. září zdarma vyzkoušet průjezd pravotočivou zatáčkou, naučit se zvládat jízdu na speciální desce, řízené počítačem, mohou si vyzkoušet zvládnout smyk a mohou si také vyzkoušet projet aquaplaningovou vanou.
 
Významným partnerem akce je v letošním roce také akciová společnost Pivovar Jihlava, který se v rámci komerční komunikace řídí Etickým kodexem reklamy vydaným Radou pro reklamu a dále pravidly Iniciativy zodpovědných pivovarů působící při Českém svazu pivovarů a sladoven, a v rámci akce bude účastníků zdarma nabízet nealkoholické pivo Lobkowicz, jako jednu z alternativ bezpečného občerstvení za volantem.
 
Při akci bude zároveň probíhat prezentace nejmodernější policejní techniky, kterou využívá při své činnosti služba dopravní policie, a také prezentace závodních speciálů Sunoco Racing Teamu. V Jihlavě si zájemci mohou v úterý prohlédnout dakarský speciál Tatru 4x4, s níž náročnou pouštní rallye absolvoval Marek Spáčil. Dalším lákadlem bude závodní vozidlo nadějného rallyecrossového závodník Tomáše Kotka, Tento jezdec se v necelých 15 letech stal nejmladším závodníkem v seriálu mistrovství Evropy v rallyecrossu a byl zapsán do české Knihy rekordů. Je držitelem několika titulů Mistra Evropy.
 
V minulých deseti letech se tato akce vždy setkala s velkým zájmem motoristické veřejnosti. V rámci akce bylo například v loňském roce zkontrolováno více než 500 motorových vozidel. Naším záměrem je, aby každý účastník odjíždějící z této preventivní akce měl následující informace:
  1. Jaký je technický stav motorového vozidla
  2. Jak se vozidlo chová v nestandardních a krizových podmínkách a jak má na tyto situace řidič reagovat
  3. Jak správně využívat prvky aktivní a pasivní bezpečnosti
  4. Další potřebné informace pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu

     

 
Vysočinou na silnicích bezpečně 2011 – termíny a místa konání akce:
Datum
Místo
Čas
6. 9.
Jihlava – Polygon autoškoly Musil – Jihlava - Hosov
09.00 - 12.00, 14.00 - 18.00
8. 9.
Žďár nad Sázavou – centrální parkoviště za Komerční bankou
10.00 - 12.00, 14.00 - 17.00
12. 9.
Třebíč – parkoviště OD Lidl
14.00 - 17.00
13. 9.
Havlíčkův Brod - parkoviště OD Lidl
10.00 - 12.00, 14.00 - 17.00
14. 9.
Pelhřimov - parkoviště OD Lidl
14.00 - 17.00
19. 9.
Polná – Husovo náměstí
14.00 - 17.00
20. 9.
Třešť – zimní stadion
14.00 - 17.00
21. 9.
Telč – centrální parkoviště
14.00 - 17.00
 mjr. JUDr. Dana Čírtková, vrchní komisař
5. září 2011

vytisknout  e-mailem