Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Policisté a vojáci budou cvičit u jaderné elektrárny

Jihočeský kraj - V rámci cvičení Safeguard se u elektrárny objeví armáda i policisté. Tématem je ochrana i obrana Temelína proti ozbrojenému útoku 

Přibližně dvě stovky vojáků, policistů a zástupců ČEZ budou od pondělí 12. do středy 14. června cvičit ochranu Jaderné elektrárny Temelín proti ozbrojenému napadení. V rámci cvičení Safeguard Temelín 2023 se zaměří především na odvrácení útoku polovojenské ozbrojené skupiny. K Temelínu se začnou vojáci přesouvat už v pátek 9. června, cvičení pak vyvrcholí ve středu 14. června praktickými zásahy. Elektrárnu vojáci opustí v pátek 16. června. Okolních obyvatel se cvičení nedotkne.

Vojáci s technikou se k jihočeské jaderné elektrárně začnou přesouvat v pátek 9. června. Během dne k Temelínu dorazí přibližně stovka příslušníků aktivní zálohy z Jihočeského kraje. Armáda si procvičí spolupráci s policií a ČEZ při ochraně důležitého prvku kritické infrastruktury státu. „Na účelové komunikaci do elektrárny vojáci vybudují obranné postavení, včetně kontrolně propouštěcího místa. Procvičí si činnosti hned při několika modelových situací. Jednak půjde o běžné kontroly, ale ověří si i reakci na průlet dronu nebo na útok menší polovojenské ozbrojené skupiny,“ představil úlohu aktivních záloh Petr Daňhel, mluvčí Krajského vojenského velitelství České Budějovice.

Cvičit bude i policie, která má svoji speciální jednotku trvale přítomnu u elektrárny. „Přesuny lidí a techniky se nás nebudou týkat. V jedné části cvičení převezeme od armády zadrženého záškodníka. Představíme i nový speciální monitorovací vůz pro podporu zásahů speciálních jednotek,“ konstatoval k zapojení policie její mluvčí Jiří Matzner.

Cvičení se uskuteční mimo areál temelínské elektrárny, i tak se do něj zapojí i společnost ČEZ. „Cvičit bude kompletně celá ostraha a bezpečnostní opatření bude přijímat i havarijní štáb elektrárny. Celkově půjde přibližně o stovku lidí,“ uvedl Marek Sviták, tiskový mluvčí elektrárny Temelín.

Už v základním režimu patří Temelín k nejpřísněji střeženým subjektům v zemi. Má vlastní systém fyzické ochrany, který zahrnuje technické a organizační bariéry a několik desítek pracovníků bezpečnostní agentury. Vedle toho se na ochraně elektrárny nepřetržitě podílí policie i armáda. Pokud by Vláda ČR vyhlásila mimořádná bezpečnostní opatření, tak celý systém by se ještě zpřísnil. A tato spolupráce se bude procvičovat.

Program pro média:

Středa 14.6.

8:45 – 9:15               příjezd novinářů na autobusové parkoviště za šatnou 6

9:30 – 10:00             tiskový brífink za účasti představitelů Armády ČR, Policie ČR a společnosti ČEZ

10:00 – 11:00           komentované zásahy příslušníků Aktivní zálohy v rámci cvičení Armády ČR

                                            11:00 – 11:30           prezentace techniky a vybavení Speciální jednotky Temelín, Policie ČR, techniky Armády ČR a prvků fyzické ochrany JE Temelín

Svoji účast prosím potvrďte e-mailem na adresu marek.svitak@cez.cz nejpozději do pondělí 12.6.
 

Kontakty pro média:

KVV České Budějovice
Petr Daňhel, 602 172 501        

Policie ČR
Jiří Matzner, 602 626 872

Jaderná elektrárna Temelín
Marek Sviták, 606 635 694

Odkazy do noveho okna

Speciální jednotka Temelín I

Speciální jednotka Temelín I 

Detailní náhled

Speciální jednotka Temelín II

Speciální jednotka Temelín II 

Detailní náhled

Speciální jednotka Temelín IV

Speciální jednotka Temelín IV 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem