Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Policista v radioporadně

HRADECKO - Preventista navštívil Český rozhlas Hradec Králové. 

Dne 16. 02. 2021 jsme přijali pozvání a opětovně se stali hostem pořadu Radioporadna na Českém rozhlasu Hradec Králové. Tématem milého povídání s paní redaktorkou Blankou Malou byla sebeobrana  a vše, co s ní souvisí. Do problematické a vyhrocené situace, kdy hrozí fyzické napadení, se může dostat každý z nás.

Posluchače jsme seznámili s tím, co tedy sebeobrana vlastně je, s jejími jednotlivými fázemi a v neposlední řadě s tím, že má právní rámec, dle kterého se případná obrana dále řeší.

Definovat sebeobranu je možné mnoha způsoby, ale nejvíce ji vnímáme jako praktickou účelovou disciplínu, která slouží především k obraně zájmů chráněných zákonem, zejména života, zdraví a majetku.

První fáze konfliktu (pre-konflikt) zahrnuje: přípravu na možný konflikt a to jak teoreticky, tak pak prakticky, prevenci (např. vyhýbat se nebezpečným místům a lidem, sledovat své okolí a včas rozpoznat a reagovat na možnou hrozbu odchodem nebo případně útěkem z místa možného konfliktu apod.).

Druhá fáze konfliktu, tedy konflikt samotný zahrnuje: verbální nebo fyzický útok. V rámci verbálního útoku by měla být v rámci komunikace vždy snaha o uklidnění situace a odvrácení fyzického útoku. Vhodně zvolená komunikace dokáže v mnoha případech zabránit fyzickému útoku. Pokud komunikace není možná nebo selhala, následuje zpravidla útok fyzický. V rámci sebeobrany je cílem tento útok odvrátit, zastavit.

Třetí fáze konfliktu (post-konflikt) zahrnuje: např. poskytnutí první pomoci, aktivace složek Integrovaného záchranného systému, možnou právní a soudní dohru, posttraumatickou stresovou poruchu PTSP apod. Sebeobrana je nejčastěji následně řešena dle okolností vylučující protiprávnost, zejména nutné obrany.

V této souvislosti zmiňujeme i několik základních doporučení:

- SNAŽTE se na možný konflikt připravit
- BUĎTE obezřetní
- VYHÝBEJTE se pokud možno nebezpečným místům a lidem
- Pokud je to možné, tak UTEČTE!
- KOMUNIKUJTE s útočníkem, pokud je to možné
- ZASTAVTE vždy útok na život a zdraví
- NEDOPORUČUJEME se zastavovat útok na majetek
- Pokud zažijete sebeobrannou situaci, bez ohledu na výsledek, kontaktujte Policii ČR
- NÁSLEDNĚ buďte psychicky odolní

Odkaz na Radioporadnu, zde: https://hradec.rozhlas.cz/kradeze-napadeni-vniknuti-do-domu-rady-jak-se-nestat-obeti-a-co-delat-pri-utoku-8427794

por. PhDr. Jaroslav Matoušek
22. 02. 2021; 14:30

Odkazy do noveho okna

Radioporadna Čr HK

Radioporadna Čr HK 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem