Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Policista roku 2015

BRNO: Jihomoravské kolo proběhlo v pátek na radnici. 

V pátek odpoledne proběhlo slavnostní vyhlášení nejlepších jihomoravských policistů, brněnských strážníků a sportovců SKP Kometa Brno za rok 2015. Pod dohledem primátora města Brna Ing. Petra Vokřála si ocenění postupně převzali kolegové, kteří v letošním roce vynikali mezi ostatními.  Poděkování primátora, ředitele i významných hostů patřilo i dalším policistům, kteří ve službě neváhají nasadit i vlastní život.

V týmové kategorii zvítězili kolegové z Odboru obecné kriminality Krajského ředitelství Jihomoravského kraje. Součástí jejich týmu byli i kolegové z Národnej kriminalnej agentury Prezidia Policajného zboru v Bratislave. Pod vedením plk.  Antonína Hrdličky roku se jim totiž po dlouhodobém rozpracování podařilo rozkrýt případ vraždy z roku 2000, s čímž úzce souviselo i vypátrání nebezpečného a mezinárodně hledaného zločince ze Slovenska, kterého kriminalisté zadrželi letos devátého října.

V kategorii čin roku zvítězili kolegové z kuřimského obvodního oddělení. Prap. Robert Mach a pprap. Ing. Pavel Stošek zasahovali při dopravní nehodě poblíž obce Česká.  Jedenašedesátiletý řidič jedoucí po rychlostní silnici ve směru na Svitavy se na poslední chvíli rozhodl odbočit do Lelekovic. Při manévru nezvládl řízení, dostal smyk a narazil do svodidel. Osobní automobil tak skončil po kotrmelcích v odpadní stoce. Naštěstí na kolech. K nehodě dorazila jako první právě hlídka kuřimských policistů. Zraněný řidič nekomunikoval a tak prap. Robert Mach neváhal skočit do stoky a snažil se ho ze značně poškozeného vozidla vyprostit.  Zraněného se mu ale v jeden a půl metru hluboké vodě s bahnem nepodařilo vlastními silami vytáhnout. Tak muži aspoň do příjezdu záchranářů a hasičů poskytoval první pomoc, čímž mu jednoznačně zachránil život. Šofér totiž upadal do bezvědomí a hrozilo jeho utonutí. Pprap. Stošek byl parťákovi k ruce a po celou dobu komunikoval s operačním důstojníkem a řešil odklon dopravy. Muže pak vyprostili hasiči za použití speciální techniky a helikoptérou byl transportován do nemocnice.

Titul velitele roku si odnesl plk. Mgr. Miroslav Tóth. Letošní rok se musel potýkat se svými podřízenými s náporem migrantů, kteří se snažili dostat do Německa právě přes Jihomoravský kraj. Extrémní nároky na službu a na velení mužstvu zvládl se ctí a ještě stihl hojně prezentovat policejní činnost v médiích. 

V kategorii veterán roku zvítězil dlouholetý vedoucí Dopravního inspektorát v Břeclavi npor. Ing. Jiří MACH.  V problematice dopravní služby patří mezi nejerudovanější policisty celého krajského ředitelství.  Získané bohaté policejní znalosti a dovednosti předává mezi podřízené a pro svoji přirozenou autoritu je jimi uznáván. Svoje přednosti a schopnosti efektivně rovněž uplatňuje při jednání s ostatními subjekty, s nimiž dopravní policie spolupracuje. Snaží se o bezpečnější dopravní situaci v celém regionu a podporuje preventivní činnost, což je kladně vnímáno veřejností.

I u policie pracují občanští zaměstnanci. Bez tohoto nutného servisu by sbor jen těžko mohl fungovat. Letos z nominovaných zvítězila asistentka z kanceláře ředitele paní Marcela Chocholatá. Na sekretariátu ředitele krajského ředitelství pracuje od roku 2002. Díky svým znalostem a schopnostem a hlavně vždy pozitivnímu přístupu a dobré náladě je dobrou duší tohoto náročného pracoviště. Každému ráda a ochotně poradí nejen profesně, ale i s osobními problémy, je svědomitá, spolehlivá a skromná. Kromě své pečlivosti je známá svým pozitivním přístupem a humorem.

Za zvuku slavnostní fanfáry převzal ocenění z rukou ředitele KŘP JmK Tržila také letošní nejlepší jihomoravský policista. Blanenský matador nprap. Lubomír Lepka   je služebně jedním z nejstarších a zároveň nejzkušenějších policistů. Ve služebním poměru je již šestatřicet let.  Svoji kariéru u policie odstartoval jako řadový policista a postupně se stal zástupcem vedoucího obvodního oddělení v Černé Hoře, kde působil až do konce roku 2007. Od roku 2008 je služebně zařazen jako vrchní inspektor na Oddělení obecné kriminality v Blansku, kde se věnuje zejména problematice pátrání. Jeho místní znalost, odbornost a schopnost prosadit potřebné je základem pro vytváření dobrého jména Policie České republiky. Je vzorem pro ostatní kolegy, je velmi dobře schopen vyhodnotit jakoukoliv situaci a poskytnout tak kolegům cenné rady. Mezi policisty je znám tím, že dokáže vždy výstižně vyhodnotit stav a predikovat situaci, která nastane. Své vynikající organizační schopnosti využívá při pátracích akcích, z nichž většina končí úspěchem.

 

por. Pavel Šváb, 15.12.2015

Foto níže:

Odkazy do noveho okna

veterán roku

veterán roku 

Detailní náhled

velitel roku

velitel roku 

Detailní náhled

předsednictvo

předsednictvo 

Detailní náhled

policista roku

policista roku 

Detailní náhled

občanský zaměstnanec roku

občanský zaměstnanec roku 

Detailní náhled

čin roku

čin roku 

Detailní náhled

ceremoniál

ceremoniál 

Detailní náhled

tým roku 2015

tým roku 2015 

Detailní náhled

tým roku

tým roku 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem