Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Policie obvinila dvanáct osob

Ze včerejší akce pravicových radikálů policie stíhá dvanáct osob 


Severočeská policie na základě vyhodnocení bezpečnostních rizik a zkušeností z akce 18. října 2008 v Janově připravila mimořádné bezpečnostní opatření. Úkolem tohoto opatření bylo zajistit veřejný pořádek při oznámených a povolených protestních akcí a zamezit konfliktům, které hrozily. Z toho důvodu policie nasadila kolem tisícovky policistů. Ti byli nejen ze severočeské policie, ale i z jiných krajů republiky. Kromě fyzických sil byly nasazeny i technické prostředky - vrtulník a vodní stříkače. S účastníky akcí stejně jako minule komunikovali policisté anfikonfliktního týmu. Již od ranních hodin policie monitorovala situaci na Mostecku, Litvínovsku, Lounsku, Teplicku a Chomutovsku. Při kontrolách vozidel v dopoledních hodinách zajistila desítky různých zbraní - od násad, vidlí, topůrek až po mačety, boxery, plynové pistole či sekery. Ty policisté našli ve vozech jak pravicových radikálů, tak i u Rómů, kteří se na Litvínovsko sjížděli z různých koutů republiky. Tyto nálezy tedy nenasvědčovaly v žádném případě tomu, že by se mělo jednat o pokojné akce, jak slibovali jejich pořadatelé.
Během shromáždění na litvínovském náměstí, které policie monitorovala, nedošlo k žádnému konfliktu a policie nemusela zasahovat. Poté se kolem 600 účastníků, převážně příznivců pravicových radikálů, vydalo na pochod na Janov. Policie jejich pohyb sledovala. Během cesty se některé skupiny odtrhly od průvodu a odchýlily se od předem vytýčené trasy ve snaze roztříštit policejní síly. Někteří z účastníků protestní akce se začali ozbrojovat různou pyrotechnikou. Protože došlo k útoku radikálů na policii touto pyrotechnikou a kameny a účastníci se pokusili dostat do sídliště Janov, policie z důvodu zabránění střetu radikálů s rómskými občany zakročila pod jednotným velením a použila k tomu oddíly pořádkové policie, jízdní policie i techniku - vodní stříkač. Během pochodu radikálů byla poškozena čtyři vozidla městské policie neznámým pachatelem, kdy jedno z nich bylo zapáleno. K hmotným škodám došlo i u Policie ČR. Výše škody zatím nebyla vyčíslena. Při demonstraci byly zraněny desítky osob, sedm policistů a sedm civilních osob skončilo se zraněním na ošetření v mostecké nemocnici. Přesné počty zraněných budou známy až koncem týdne.
Po 18 hodině se účastníci pochodu pod dohledem policie začali vracet zpět do Litvínova a postupně se rozjeli do svých domovů. Opatření severočeské policie trvalo do nočních hodin, situaci pak sledovali do dnešního rána mostečtí policisté. Nebylo již zjištěno žádné narušení veřejného pořádku.
     V zájmu objektivního posouzení protiprávního jednání byl přítomen i znalec z oboru politologie, sociologie, historie, lingvistiky a extrémismu.
V souvislosti s protestními akcemi stoupenců krajní pravice policie dopoledne na náměstí ještě před zahájením akce předvedla 37 letou ženu z Mostu. Ta měla na místě veřejně přístupném, na náměstí před přítomnými občany provolávat hesla s rasovým podtextem. Policisté ženu obvinili z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu výtržnictví.
Devatenáctiletá dívka z Trutnova se měla dopustit útoku na jízdní policii v obci Janov. Policejní komisař ji obvinil z trestného činu výtržnictví.
Dalších deset osob policie stíhá pro trestné činy výtržnictví. Jde o muže ve věku od 19 do 31 let z Kladna, Brna, Plzně, Rokycan, Děčína, Prachatic a dalších míst republiky. Mezi obviněnými je i 31 letý cizinec. Obvinění většinou neuposlechli výzev policie a zakročující policisty napadali. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.
Předveden byl i mladistvý z Mostu, podezřelý z výtržnictví a útoku na veřejného činitele. 
  

vytisknout  e-mailem