Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Policejním kontrolám se nevyhnou ani cyklisté

Strakonice - Opilí cyklisté ohrožují nejen své životy. 

Policisté se během letní sezóny zaměřují nejen na řidiče motorových vozidel, ale také na cyklisty, a to nejen na dodržování pravidel a na povinné vybavení jízdního kola, ale především na požívání alkoholických nápojů. Cyklisté zřejmě zapomínají, že jsou účastníky silničního provozu stejně jako řidiči vozidel a před jízdou či během jízdy se občerstvují alkoholickými nápoji, což zákon o provozu na pozemních komunikacích striktně zakazuje. Je také důležité připomenout, že i cyklostezka je druh pozemní komunikace a platí na ní stejná pravidla jako na silnici. U opilých cyklistů se významně zvyšuje riziko, že havarují a ohrožují tak své zdraví a mnohdy i život.

Dne 13. srpna 2019 oznámil svědek na linku 158 jízdu dvou podnapilých neosvětlených cyklistů, kteří se kolem 22 hodiny proháněli po kruhové křižovatce v ulici Ellerova ve Strakonicích, kde ohrožovali provoz. Policejní hlídka cyklisty dostihla na přechodu ulic Heydukova a Písecká. Oba muži ve věku 22 a 24 let byli podnapilí, s policisty odmítali komunikovat, nespolupracovali a navíc byli agresivní. Policisté oba předvedli na obvodní oddělení k provedení dalších úkonů. U 22letého muže byla naměřena hodnota alkoholu v dechu 1,88 a u 24letého hodnota 2,39. Nebýt všímavého a zodpovědného svědka, mohla by jízda „veselých“ cyklistů skončit i vážnou nehodou.  

Od dubna tohoto roku řešili policisté v okrese Strakonice celkem devět dopravních nehod, z nichž v osmi případech utrpěl cyklista zranění a ve čtyřech případech byl cyklista pod vlivem alkoholu.  Nejvyšší naměřená hodnota u cyklisty, který hasil žízeň alkoholem, byla 2,97 promile alkoholu v dechu.

Cyklistovi, který jede na jízdním kole pod vlivem alkoholu, může být za dopravní přestupek uložena ve správním řízení pokutu až do výše padesáti tisíc korun. Blokové řízení zákon v tomto případě nepřipouští. V případě prokázaného přestupku nemůže být cyklistovi zadržen či odejmut řidičský průkaz.

Mezi nejčastější přestupky cyklistů se řadí nepoužití osvětlení za snížené viditelnosti (evidováno 20 přestupků).  

S jízdním kolem vybaveným všemi potřebnými komponenty se cyklista vyhne komplikacím s policií, ale především bude jezdit bezpečněji. Také nezapomínat, že cyklista mladší 18ti let je povinen mít na hlavě nasazenou a řádně připevněnou cyklistickou přilbu. A pamatovat, že alkohol nepatří za volant, ani za řídítka.

Jízdní kola musí být ze zákona vybavena:

  • dvěma na sobě nezávislými brzdami
  • přední odrazkou bílé barvy.
  • zadní odrazkou červené barvy
  • odrazkami oranžové barvy na obou stranách pedálů
  • nejméně jednou boční odrazkou oranžové barvy na paprscích předního nebo zadního kola.

Jízdní kola pro jízdu za snížené viditelnosti (šero, tma, mlha,...) musí být navíc vybavena:

  • světlometem svítícím dopředu bílým světlem
  • zadní svítilnou červené barvy.

Nepovinná a doporučená výbava:

  • jasně znějící zvonek
  • účinné blatníky
  • účinný kryt řetězu

por. Mgr. Jaromíra Nováková, st.pis@pcr.cz

25. srpna 2019

vytisknout  e-mailem