Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Policejní pyrotechnici v Bosně a Hercegovině

Policejní pyrotechnici mají za sebou misi v Bosně a Hercegovině 

Bezpečný pohyb po zaminovaném území Bosny a Hercegoviny je otázkou budoucnosti. Cílem dlouhodobého procesu očisty území je nejen odminování, ale také vyčištění poválečné oblasti od všudypřítomné munice a dalšího pyrotechnického materiálu. Obrovské množství nebezpečného materiálu se nachází jak na zemském povrchu, tak pod vodní hladinou jezer, řek či přehradních nádržích. Čeští policejní potápěči a pyrotechnici se na vyčištění specifického prostředí vodních zdrojů od nebezpečného výbušného materiálu podíleli již v minulosti na svých expertních misích. Například v letošním roce se uskutečnila mise v dubnu https://www.policie.cz/clanek/narocna-mise-ceskych-potapecu-v-bosenskych-rekach.aspx a také v září https://www.policie.cz/clanek/dalsi-uspesna-mise.aspx.

V Bosně a Hercegovině se místní pyrotechnici umí zkušeně vypořádat s odminováním válkou zasažené země. Čeští policejní pyrotechnici patří k evropské špičce v oblasti munice. Zejména z toho důvodu vznikla spolupráce, která je zakotvená v „Memorandu o porozumění“ mezi ČR a BiH, které bylo podepsáno na vládní úrovni obou zemí dne 23. 7. 2015.Bosna a Hercegovina

V nelehkých podmínkách expertní mise, která se konala od 23. 9. do 7. 10. 2023, byli partnery devíti českým expertům místní kolegové z s FUCZ (Federalna uprava civilne zaštite - Federální správa civilní ochrany) a BHMAC (Bosnia and Hercegovina Mine Action Center). Společně pracovali na asanaci území bývalého muničního skladu Žunovnica poblíž Sarajeva, který byl v roce 1995 vybombardován. Díky tomu se na rozsáhlé ploše nachází velké množství nebezpečného materiálu. Naši pyrotechnici získali neocenitelné zkušenosti s asanací rozsáhlého území po výbuchu dvou muničních skladů ve Vrběticích, ke kterému došlo v ruce 2014. Při týmové práci tak mohli předávat cenné rady a informace tamním kolegům. Zvyšování kvalifikace bosenských pyrotechniků vede k větší bezpečnosti nejen jich samotných, ale i okolního obyvatelstva. Letošní expertní mise byla pokračováním projektu z roku 2018.

A jak probíhá samotná asanace? Nejprve je důležité vytyčit sektory, které se budou postupně prohledávat. Následně probíhá povrchový sběr. Už při této činnosti musí pyrotechnici dbát na bezpečné chování a manipulaci s danou municí. Své chování přizpůsobují každému druhu nálezu. Po povrchovém sběru a vyčištění vegetace nastává hloubková asanace za pomoci detektoru kovu. Každý nález je vyhodnocen z hlediska bezpečnosti manipulace a transportu. Pyrotechnici vyzvedli při této činnosti veškerý materiál do hloubky 30 cm. Tento způsob odstraňování nebezpečného materiálu je sice časově náročný, avšak nezbytný pro bezpečný pohyb osob v daném terénu.

Pyrotechnici nalezli celkem 336 kusů munice na ploše přibližně 10 000 m2. Všechna nalezená munice byla v závěru mise zničena.

Velikost asanované plochy a počet kusů vyzvednuté munice je jednou možností jak hodnotit expertní misi. Druhým aspektem je zvýšení bezpečnosti obyvatel v oblasti a v neposlední řadě zvýšení prestiže České republiky.kpt. Irena Pilařová
tisková mluvčí PP ČR
2. listopadu 2023

Video: Václav Chmara
Odbor komunikace a vnějších vztahů PP ČR

vytisknout  e-mailem