Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Policejní preventista opět navštívil Český rozhlas Hradec Králové

HRADECKO - Varování policie na podvody v online prostředí. 

Ve středu 10. 03. 2021 policejní preventista přijal pozvání a opětovně se stal hostem pořadu Radioporadna na Českém rozhlasu Hradec Králové. Tématem milého povídání o nemilých věcech s paní redaktorkou Janou Kudyvejsovou bylo podvodné jednání páchané zejména v online prostředí, a to nejen na seniorech.

Na úvod je třeba říci, že obětí podvodu se může stát opravdu každý, nehledě na věk.

NEJČASTĚJŠÍ FORMY PODVODŮ

Podvody páchané zejména na starších lidech a seniorech. Starší lidé bývají již tradičně snadnou kořistí podvodníků a zlodějů. Ti zneužívají jejich nepozornosti, v opačném případě jejich vstřícnosti, důvěřivosti a ochoty s kýmkoliv komunikovat. V běžném životě, kdy nejsou tak jako nyní lidé omezeni v pohybu mezi okresy a v sociálních kontaktech, většinou dochází ke kontaktování seniora buď na ulici, nebo přímo v místě jeho bydliště a pod smyšleným příběhem se snaží vylákat z něho peníze. Ovšem může se stát, že podvodníci využijí i této situace. Nečastější záminky, pod kterými se domáhají vstupu do bytu jsou např. nabízení různých služeb - kontrola nebo oprava elektrických a plynových spotřebičů, různé drobné opravy, zástupci telefonních operátorů, odečet odběru elektřiny a plynu, žádost o použití WC, žádání vody k napití, prodej různého zboží - nabídka prodeje dek, kuchyňského nádobí, nožů, příborů, ozdobných deček, výkup starožitností a starého nábytku, vrácení finančního přeplatku - za přeplatek elektřiny a plynu, sociálních dávek, pojištění - při využití těchto legend předkládají bankovku vysoké nominální hodnoty a žádají rozměnění této bankovky, předání výhry, sociální pracovnice, pracovnice úřadu - vrácení peněz za léky a následné rozměnění bankovky větší nominální hodnoty apod. Následně odvedou pozornost a důvěřivec může přijít o celoživotní úspory.

Policie radí a doporučuje:

NIKOMU neznámému NEPŮJČUJTE PENÍZE
NIKOHO neznámého NEZVĚTE k sobě domů
NEPOUŠTĚJTE do svého bytu nebo domu NEZNÁMÉ OSOBY
NIKOMU neukazujte svoje PENÍZE
NEVĚŘTE neznámým lidem v TELEFONU ani na ULICI
BUĎTE OBEZŘETNÍ k cizím lidem, kteří Vás požádají O POMOC
NIKDY hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
POŘIĎTE si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout.
INSTALUJTE si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené

Podvody páchané po telefonu a online prostředí. V tomto případě jsou cílem podvodníků všichni občané a samozřejmě tedy, že  i starší lidé. Ke kontaktování dochází po telefonu, kdy se nejčastěji podvodník představí jako vnuk, který požaduje finanční hotovost svou operaci, koupi vozu apod. a pro peníze pošle kamaráda. Ten se následně skutečně dostaví a peníze požaduje. Dále se podvodník často vydává za zaměstnance bankovní instituce a požaduje přístupové údaje k platebním kartám a internetovému bankovnictví. Pokud je volaný poskytne, dojde následně k převodu peněz na jiný účet. Případně může přijít takový požadavek i formou e-mailu nebo SMS.

Policie radí a doporučuje:

NEREAGUJTE na pokyny ve zprávách a NEPOSKYTUJTE soukromé informace
NENECHTE se přesměrovat na stránky, které jsou k nerozeznání od stránek Vaší banky
NIKOMU nesdělujte kód (bezpečnostní, ověřovací, jednorázový), který Vám přišel nečekaně
VŽDY využijte zadání přímé cesty do internetového bankovnictví tak, jak jste zvyklí
V PŘÍPADĚ POCHYBNOSTÍ kontaktujete telefonickou linku vaší banky a ověřte si jejich požadavek
BANKOVNÍ INSTITUCE po klientech nikdy nepožadují zadávat citlivé informace formou emailových či SMS zpráv

Podvod typu „Americký voják“ v online prostředí. V tomto případě je cílem získání důvěry zejména osoby opačného pohlaví pod záminkou společné budoucnosti. Ke kontaktování dochází přes různé komunikační portály, ať už seznamky či sociální sítě se smyšleným příběhem. V tomto příběhu jde o zlato, peníze či jiné cennosti, případně o jeho život. Vždy je třeba mu pomoci dostat tyto komodity z nějakého nebezpečného místa. Nejčastěji jsou to místa typu Afghánistán, Sýrie apod. s přítomností mezinárodních sil. Tento podvodník se zpravidla vydává za amerického vojáka, námořníka, právníka, lékaře či úředníka, ale i umělce, kteří jsou zde na misi nebo mají možnost získat třeba dědictví a potřebují nalézt někoho, kdo jim pomůže s vyvedením zmiňovaného bohatství mimo nebezpečnou zemi, případně jim pomůže se záchranou života. Následuje příslib společné budoucnosti se zajištěným člověkem, popřípadě příslib na podílu z majetku. Dalším společným momentem jsou opakující se žádosti o zaslání finančních prostředků na zařízení potřebných postupů k převedení finanční hotovosti, vyvezení zlata ze země či vyřízení výjezdních povolení a úplatků pro místní autority. Oběti tohoto podvodu jsou ochotny poslat opravdu vysokou finanční hotovost i v řádech statisíců.

Policie radí a doporučuje:

BUĎTE OPATRNÍ a nikomu neznámému, natož internetovému příteli, neposílejte žádné finanční prostředky
VŽDY v takovýchto případech poproste o názor dalšího člověka, který se na vše bude dívat nezatížený předešlou romantickou či naléhavou komunikací

Policie doporučuje si všechny informace ověřovat, případně se s někým důvěryhodným poradit a v případě podezřelých okolností ihned kontaktovat linku 158.

Radioporadnu si můžete poslechnout zde: http://hradec.rozhlas.cz/seniori-v-line-prostredi-a-kyberkriminalita-aneb-jak-nenaletet-ruznym-smejdum-na-8443572 

Jeden z mnoha případů zde: http://www.policie.cz/clanek/podvod-skoro-za-milion.aspx

por. PhDr. Jaroslav Matoušek
10. 03. 2021, 14:00

Odkazy do noveho okna

Český rozhlas HK

Český rozhlas HK 24. 08. 2020 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem