Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

"Policejní pohádky" - o projektu

Policejní pohádky

policejni pohadky - ikonaPravděpodobně poprvé byly vydány „Policejní pohádky.“ Knížka obsahuje 16 pohádek a příběhů, určených předškolákům i mladším školákům.
Unikátní publikace seznamuje děti se zásadami bezpečného chování, přiblíží správné i nesprávné chování v různých situacích. Právě díky zvolené formě pohádek a příběhů je efektivita výuky bezpečnostních pravidel pro nejmenší nejpřiměřenější.
Knihu vydalo Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Dějem příběhů provází děti policista Honzík a soudce, spravedlivý Přemysl. Ten také dětem závěrem zopakuje poučení. Pro možnost zpětné vazby, zjištění pochopení zásady, jsou pod pohádkami otázky.
Knihu lze také charakterizovat částí úvodního slova plk. Mgr. Tomáše Kužela: „Knížka, kterou máte v ruce, vám nepřináší tradiční pohádky o princeznách, dracích či rytířích tak, jak je znáte a jak je máte nejraději. Jsou to příběhy z obyčejného života, jaké jsou často k vidění, a aniž bychom to komukoliv přáli, nelze opravdu nikdy říci, že se s podobnými nesetkáte. Naše příběhy, jako všechny pohádky, jsou ale s dobrým koncem a nemusíte se vůbec ničeho bát.
Děti upoutají zcela jistě i kouzelné obrázky paní Šárky Nogové, která knihu ilustrovala. Úkolu se zhostila v rekordně krátkém čase, navíc ilustrovala jednotlivé specializace policejní služby, což není pro laika, neznalého detailně policejních specifik, vůbec jednoduché. Nutno dodat, že i přes vše uvedené, je výsledek víc než vynikající.
Autorem příběhů a pohádek je soudce. Jednotlivé příběhy vznikaly postupně, byly čteny dětem ve škole i mateřské školce a dle jejich reakcí pak byly další příběhy psány či přizpůsobeny. Na základě požadavku pedagogů pak vznikl šestnáctý příběh „O nalezeném prstýnku.“ Reaguje na zkušenost z praxe, kdy je třeba dětem vysvětlit, že si nemají nechávat cizí věc, kterou někdo ztratil. Dle reakce učitelů je to situace, kterou občas řeší.
Námětem první pohádky „O statečném policistovi Honzíkovi“ byla reálná situace topící se dívky v rozvodněné řece a její záchrany frýdeckomísteckým policistou. Přiblížit můžeme i další kapitoly. Třetí pohádka se věnuje problematice sprejerství, dostala název „O domečku, který plakal, protože mu někdo pokreslil stěny.“ Namátkou lze ale připomenout i další protiprávní jednání a jednotlivé názvy několika příběhů:
 „O Martínkovi, Elišce a tuze divném člověku, který byl milý,“
 „O ztracené Jitce,“
„Jak Jaromírovi ubližovali špatní kamarádi a jak ho Oldřich zachránil,“
„Proč cesta není hřiště,“
„Jak Magdaléna našla injekční stříkačku a co z toho nakonec bylo,“ atd.
 
Součástí knihy je CD s jednotlivými pohádkami, které nečtou odborníci, herci, jak jsme zvyklí, nýbrž policisté i soudce. Děti tak mohou slyšet pohádku, kterou jim čte kriminalista, policista pořádkové policie či mluvčí policie, kterého znají z obrazovek či rozhlasu.
K zopakování pravidel je určena i řada tiskovin, opět v identickém vizuálu, v souladu s knihou. Náleží sem pexeso, navozující situace z obsahu publikovaných pohádek. Dále omalovánky s danými situacemi pro mateřské školy. Pro školáky jsou určeny rozvrhy hodin a pro všechny pak záložky do knihy, pastelky a další drobnosti.
 
Publikace tak přirozenou formou přispěje k posílení právního vědomí dětí, upozorní na možná rizika a napoví, jak se zachovat v kritických situacích ohrožení. Knihu k výuce využijí jak policisté, tak pedagogové i rodiče. Zanedbatelný pak není ani faktor podpory prvního čtení dětí, které v současnosti tíhnou většinou k prostředkům elektronické komunikace. I záměrně volená jména postav příběhů „Přemysl, Jan, Ctirad, Metoděj, Jitka, Magdaléna, atd.“ se vrací k české historii.
Vzhledem k nutnosti vzdělávání dětí v problematice bezpečnosti již v raném věku, může být nová publikace významným prostředkem, který napomůže eliminaci případných kriminogenních situací a zamezí některým kritickým okolnostem. V současnosti přitom obdobný materiál k této preventivní činnosti scházel, jde o ojedinělou edukativní formu, která vznikla díky podpoře Moravskoslezského kraje.
Knihy budou následně distribuovány zájemcům do mateřských i základních škol Moravskoslezského kraje. Učitelé mohou kontaktovat policisty jednotlivých skupin (či oddělení) tisku a prevence moravskoslezské policie (kontakty naleznou zájemci na webových stránkách www.policie.cz).
Pro značný zájem veřejnosti jsou knihy rovněž zasílány do knihoven, které knihu vyžádaly. V současnosti si tak "Policejní pohádky" mohou lidé již přečíst po zapůjčení v předmětných knihovnách.
 
Prvního čtení „Policejních pohádek“ se v pondělí 22. 12. 2014 zúčastnil plk. Mgr. Tomáš Kužel, ředitel moravskoslezské policie. Stejně tak pan Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje a jeho náměstek JUDr. Josef Babka. Oba pak dětem z ostravské mateřské školy poprvé přečetli jednu z „Policejních pohádek.“ Následoval slavnostní křest knihy, kterou pokřtil hejtman Moravskoslezského kraje. Přípitek dětským šampaňským předznamenal přání, aby se kniha dětským čtenářům líbila…
 
 
 
 
 
 
 
mjr. Mgr. Gabriela Holčáková
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje | 24. 3. 2015
 
 
 
 

 Zajímavá reakce na čtení policejních pohádek v podání pedagožky Základní a Mateřské školy Neplachovice.
Video naleznete v pravém sloupci "Videa ze života školy," pod názvem "Pomáhat a chránit."
  
 

NÁVRAT NA HLAVNÍ STRÁNKU            O PROJEKTU        DISTRIBUCE        NAPŘÍČ MÉDII       ČTENÍ POHÁDEK


V případě dotazů nás kontaktujte na emailu : krpt.pio@pcr.cz či na tel. č. 974 721 238 por. Bc. Kateřina Kubzová (Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, krajský koordinátor prevence)


 

vytisknout  e-mailem