Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Policejní pes – ochránce v příhraničí

MS kraj - projekt v rámci Fondu mikroprojektů v Euroregionu Silesia 

logo.jpg
Název projektu: Policejní pes – ochránce příhranicí
Registrační číslo projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_013/0003207
Program Interreg V-A Česká republika – Polsko, Fond mikroprojektů 2014-2020 v Euroregionu Silesia

Zefektivnění a prohloubení znalostí a dovedností policistů – kynologů české i polské policie je hlavním cílem projektu „Policejní pes – ochránce příhraničí“. Navazuje na předchozí dva projekty a také se zaměřuje především na nácvik vyhledávání a sledování horké pachové stopy hledaných nebo pohřešovaných osob v rozsáhlých a nepřehledných terénech. Ověřit spolupráci českých a polských policistů, rozšířit právní vědomí o možnostech vymáhání práva na území sousedního státu či snižování jazykové bariéry mají výcvikové akce projektu.

Kromě zdokonalování v teoretické přípravě a praktických dovednostech mají v pátracích akcích napomoci také mobilní trasovací systémy a aplikace nakoupené v rámci projektu. Prvním ze jmenovaných je zařízení využitelné pro efektivní výcvik služebních psů, např. při plánování a kladení tréninkových stop nebo pro monitoring práce služebnách psů. Díky aplikaci budou mít jednotliví psovodi možnost vidět svoji polohu a trasu.

Další nedílnou součástí projektu jsou přednáškové a prezentační akce. Na základních školách kromě praktických ukázek práce služebních psů byli žáci informováni, jak se zachovat v rizikových situacích, pokud by se sami ztratili či co konat, když je pohřešován někdo z jejich okolí.

Náplň projektu začali psovodi realizovat začátkem školního roku. Od září uskutečnili již čtyři prezentace na základních školách v příhraničí, přičemž už první ukázka probíhala za účasti polských kolegů v Cieszyně. Mimo jiné byli žáci seznámeni s historií vzájemné spolupráce psovodů obou zemí, byli informování, jak se zachovat v rizikových situacích. Děti ovšem nejvíce zajímaly praktické ukázky z výcviku služebních psů, kterými byly cviky základní poslušnosti nebo zadržení pachatele. Přednáška pro studenty vyšší odborné školy se zaměřením na veterinární lékařství byla v souladu s jejich již odborným vzděláním.

Další z připravených aktivit jsou výcvikové akce. V týdnu od 17. do 21. října 2022 proběhl v obci Staré Těchanovice první týden plánovaného společného výcviku. V teoretické i praktické rovině se psovodi věnovali výcviku směřujícímu k správnému rozvoji psů v práci na pachových stopách. Při kladení a vypracování praktických stop byl testován mobilní trasovací systém a v samotném výcviku byla využita také aplikace.

Plánované akce, kterými jsou nejen další přednášky a ukázky žákům základních škol, ale hlavně další týdenní výcvik budou do ukončení projektu pokračovat. Nasazení psovodů se služebními psy na „horkou“ stopu může nejen vést k brzkému vypátrání zájmové osoby, ale také uspořit síly i prostředky, které by bylo nutné nasadit při realizaci rozsáhlých pátracích akcích.

por. Mgr. Daniela Vlčková
oddělení tisku
26. 10. 2022

Odkazy do noveho okna

Představení projektu

Představení projektu 

Detailní náhled

Ukázka v ZŠ I

Ukázka v ZŠ I 

Detailní náhled

Ukázka v ZŠ II

Ukázka v ZŠ II 

Detailní náhled

Výcvik I

Výcvik I 

Detailní náhled

Výcvik II

Výcvik II 

Detailní náhled

Zakoupená technika I

Zakoupená technika I 

Detailní náhled

Zakoupená technika II

Zakoupená technika II 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem