Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Policejní komisař rozhodl věc odložit

LIBEREC – Tragická dopravní nehoda osobního vozu a motocyklu, která se stala v srpnu loňského roku, byla policejním orgánem odložena. 

O vážné dopravní nehodě, která se stala 15. srpna 2018 a vyžádala si jeden lidský život, jsme již informovali. Odkaz na článek můžete nalézt zde.
Na křižovatce ulice Karolíny Světlé s ulicí Jilmovou v Liberci, došlo ke střetu odbočujícího osobního automobilu s motocyklem, který jej předjížděl. Následky byly fatální pro řidiče motocyklu. Poraněním vzniklým účinkem dopravní nehody podlehl. 
Policejní komisař ve věci zahájil dne 15. srpna 2018 úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu usmrcení z nedbalosti, kdy v procesním postavení prověřovaného byl řidič osobního automobilu.
V průběhu vyšetřování bylo policejním orgánem zadáno vyhotovení množství znaleckých posudků, mimo jiné také z oboru dopravy. Ze znaleckých zkoumání vyplynulo, že motocyklista v místě a čase předmětné dopraní nehody náhle a zcela nečekaně předjížděl, k tomu bezprostředně před i na vyznačeném přechodu pro chodce. Mimoto v mírné levotočivé zatáčce, za níž neměl dostatečný dohled. Řidič automobilu tudíž nebyl schopen rozpoznat záměr motocyklisty ho předjet.
Policejní komisař tak dospěl ke zcela opodstatněnému závěru, že za nehodu je především zodpovědný řidič motocyklu a nikoliv řidič osobního automobilu.
Vzhledem k tomu, že se ve věci nejedná o podezření ze spáchání zvažovaného ani jiného trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak, policejní komisař rozhodl věc odložit.

19. března 2019
por. Bc. Vojtěch Robovský
Oddělení tisku a prevence
Liberec

Odbočování vlevo patří mezi nejsložitější a současně nejnebezpečnější jízdní manévry účastníků provozu na pozemních komunikacích.
Odbočující řidič, podle ustanovení § 21 odst. 1 zákona o silničním provozu, při odbočování na křižovatce nebo na místo ležící mimo pozemní komunikaci musí řidič dávat znamení o změně směru jízdy; při odbočování nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním a musí dbát zvýšené opatrnosti.
Prvá povinnost se však týká pouze vozidel jedoucím „za ním“ a nikoli docela těch vedle, kteří náhle a současně naprosto překvapivě předjíždějí; a především v místě, v němž jim to ustanovení § 17 odst. 5 písm. d) zákona o silničním provozu zapovídá. Uvedené ustanovení zákona o silničním provozu taxativně vyjmenovává situace v silničním provozu, ve kterých je předjíždění zakázáno přímo ze zákona, aniž by bylo nutné tyto zákazy dále upravovat dopravními značkami. Jedná se o zákaz předjíždění v místech se zvýšeným rizikem ohrožení zájmů zákonem chráněných, na kterých je vznik potencionálních kolizních situací vyšší než jinde, např. na přechodu pro chodce a bezprostředně před ním, na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním.
Jednou ze zásad, v souladu s BESIP, je i dostatečně včas a významným způsobem manifestovat záměr předjíždět. Včas a zřetelně dát znamení o změně směru jízdy. Řidič, podle ustanovení § 17 zákona o silničním provozu, který při předjíždění vybočuje ve směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy;… .
 

vytisknout  e-mailem