Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Policejní hlídka přes hranice se SRN pronásledovala ujíždějícího řidiče

RUMBURK, VARNSDORF - Zastavila jej až hrozba namířenou střelnou zbraní 

     V pátek 16. září 2022 v dopoledních hodinách si motorizovaná hlídka policistů z Oddělení hlídkové služby Děčín, pracoviště Rumburk všimla poblíž čerpací stanice v Rumburku vozidla, o kterém policisté na základě  místní a osobní znalosti věděli, že jej pravděpodobně řídí osoba s několika platnými zákazy řízení.  Z těchto důvodů se policejní hlídka rozhodla vozidlo zastavit a zkontrolovat. Policisté vyjeli za vozidlem a na ulici Pražská řidiče tohoto vozidla vyzvali k zastavení za pomoci zvukového a světelného signalizačního zařízení s rozsvíceným nápisem ,,STOP POLICIE“.

     Řidič vozidla tuto výzvu k zastavení nerespektoval a začal policejní hlídce ujíždět. Policisté začali řidiče pronásledovat a okamžitě o tom vyrozuměli operačního důstojníka. Řidič se řítil vysokou rychlostí a nereagoval ani na zvukové, ani na světelné signalizační zařízení vyzývající ho k zastavení.  Nerespektoval dopravní značení ani předpisy. S autem jel agresivní a neohleduplnou jízdou, projel křižovatkou, aniž by dal přednost v jízdě a dokonce ohrozil svou jízdou ženu vedoucí dětský kočárek.

     Ve své zběsilé  jízdě ujíždějící řidič pokračoval ulicemi Rumburku a mířil směrem k hraničnímu přechodu do SRN. Policisté ujíždějícímu řidiči byli po celou dobu v patách a vozidlo pronásledovali přes státní hranice až do německé příhraniční obce Seifhenersdorf.  V německé obci řidič pronásledovaného vozidla nedal na křižovatce přednost jinému projíždějícímu vozidlu a následně došlo k jejich střetu.  Ani to ho však nezastavilo a pokračoval ve své jízdě, tentokrát zpět přes státní hranice do České republiky směrem na obec Varnsdorf.   Policisté stále pronásledovali ujíždějící vozidlo přes Varnsdorf, ale jeho řidič s ním ujížděl dál ve směru k obci Studánka.

     Policisté byli po celou dobu ve spojení s operačním střediskem a tak u obce Studánka již byla připravena další motorizovaná policejní hlídka z Obvodního oddělení Krásná Lípa, která provedla před obcí na silnici zátaras služebním vozidlem.  Řidič ujíždějícího vozidla se snažil zátaras objet. Krásnolipští policisté použili zákonné výzvy a rozhodli, že použijí donucovací prostředek hrozby namířenou střelnou zbraní. Až teprve to donutilo řidiče vozidla zastavit. Policisté mu za použití donucovacích prostředků přiložili služební pouta a zadrželi ho.  Muž se po zákonné výzvě podrobil orientačním testům na přítomnost alkoholu v dechu a na návykové látky. Provedená orientační dechová zkouška na alkohol byla negativní, avšak test na drogy měl pozitivní výsledek na amfetamin/metamfetamin.  Policisté lustrací zjistili, že muž nevlastní řidičské oprávnění a navíc má vysloveny tři platné zákazy řízení motorových vozidel, nejdelší z nich až do srpna 2024.  Po provedení všech potřebných úkonů jej policisté následně umístili do policejní cely.

     V odpoledních hodinách téhož dne varnsdorfští policisté podezřelému 48letému muži sdělili podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V případě uznání viny u soudu mu za tento přečin hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Děčín 21. září 2022
por. Bc. Eliška Kubíčková
Oddělení tisku a prevence
KŘP Ústeckého kraje

vytisknout  e-mailem