Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Policejní drony

PŘIBRAMSKO - Dne 18. května proběhla na Měříně u vojenského rekreačního zařízení první letová ukázka policejního dronu, který je ve vlastnictví Krajského ředitelství policie Středočeského kraje. 

Bezpilotní rotorový universální systém (BRUS) vyrobil Vojenský technickým ústav letectva a protivzdušné obrany. Pořízen byl z finančních zdrojů poskytnutých Krajským úřadem Středočeského kraje. Cena zakázky činila dva milióny korun a zahrnovala dva drony včetně optických senzorů, výcvik sedmi pilotů, šest pohonných akumulátorů, pozemní řídicí a zobrazovací stanici, základní náhradní díly.

Jde o moderní bezpilotní prostředek s kolmým startem a přistáním. Používá se v náročných podmínkách, kdy nelze ve výjimečných případech použít klasickou leteckou techniku, nebo je to ekonomicky nevýhodné. Prověří velké plochy území. Létání se řídí předpisy pro civilní letectví.

Prostředek je prioritně určen k nasazení v prostoru chráněné krajinné oblasti Brdy, kde bude využíván především k hlídkovým a monitorovacím letům, a to v rámci spolupráce s ostatními složkami IZS, s pyrotechnickou službou a dále k odhalování či dokumentaci protiprávního jednání směřujícího proti životnímu prostředí, jako jsou nelegální skládky a nepovolená těžba lesních porostů. Rovněž bude nápomocen při pátracích akcích. Nepočítá se s jeho nasazením v obydlených oblastech.

Šest rotorů o průměru 71 cm poskytuje letadlu velikou stabilitu a dostatek výkonu pro plnění náročných úkolů. Dosahuje velmi nízké hlučnosti. Pro snadnou přepravu a manipulaci byl navržen jako skládací, vejde se do kufru běžného auta (60 x 70 x 90). Jeho předností je pokročilý řídicí systém s mapovými podklady a s dosahem až 10 km.

Další parametry - průměr 120 cm, výška 50 cm, maximální vzletová hmotnost 8,8 kg, maximální zátěž 2 kg, letová výdrž 40 min, umí se sám vrátit, pokud mu dochází energie ve zdroji, maximální rychlost 50 km/h, letové podmínky - vítr do 10 m/s, maximální tah 180 N, příkon motorů 6 x 450 W, je osazen HD a termo kamerou, dále padákovým záchranným systémem.

V červnu loňského roku se uskutečnila první statická ukázka této nové techniky, bylo to v rámci výročí 800 let od založení města Příbrami. Drony přibyly ke dvěma čtyřkolkám značky Gladiátor a dvěma terénním vozidlům VW Amarok a Hyundai, které jsou také určeny pro nově vzniklou chráněnou krajinnou oblast Brdy. Do současné doby probíhal výcvik operátorů a proces registrace jak pilotů, tak bezpilotních prostředků. Nyní bylo Úřadem pro civilní letectví vydáno povolení k létání a v tomto měsíci jsme drony začali používat. Do terénu budou nasazovány v maximální možné míře.

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
tisková mluvčí
P ČR Příbram
18. květen 2017

Odkazy do noveho okna

bezpilotní letadlo

bezpilotní letadlo 

Detailní náhled

bezpilotní prostředek

bezpilotní prostředek 

Detailní náhled

policejní dron

policejní dron 

Detailní náhled

složený dron

složený dron 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem