Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Pokus o podvod se nezdařil

NÁCHODSKO – Falešný email lákal od účetní okamžitou platbu, nedala se nachytat. 

Pokus o vylákání podvodného převedení peněz na cizí účet pomocí emailové komunikace zaznamenali v těchto dnech policisté v Novém Městě nad Metují. Naštěstí podvodníkovi nevyšel, ale policie upozorňuje, že se zdaleka nejedná o ojedinělý případ. Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality jich jen na Náchodsku v posledním roce řeší kolem deseti s celkovou škodou přes dva milióny korun.

Tentokrát (stejně tak se děje i v jiných případech) se podvodník nezjištěným způsobem naboural do firemní komunikace místní organizace a jménem ředitele odeslal na adresu účetní email, ve kterém vyžadoval okamžitou platbu částky 22.650 korun na zadané číslo účtu. Jenže účetní si vše ověřila a zjistila, že email je podvržený. Platbu tedy neprovedla a organizace o své peníze nepřišla. V ostatních případech, pokud se podvodníkům lest zdařila, ale poškození dopadli hůř. Když vyžádané platby uhradili, jejich peníze, a několikrát se jednalo i o velké částky v řádech tisíců eur, skončily na nedohledatelných účtech někde v zahraničí.

Policisté případ zaevidovali jako přečin podvodu ve stádiu pokusu a po pachateli pátrají. Všechny pak opět upozorňují, že ke svým útokům na peníze podvodníci stále více využívají elektronickou komunikaci. Nenápadně vstoupí do emailové pošty a zasílají podvržené emaily s příkazy o převedení peněz, okamžité či mimořádné platby, nebo avizují změny v číslech účtů obvyklých plateb. Policie doporučuje si všechny emaily s neobvyklými pokyny, týkajícími se převodů peněz, ověřit. V případě provedení platby je získání peněz zpět složité a často již nemožné.

por. Mgr. Eva Prachařová
1. 6. 2018 v 13.45 hodin

vytisknout  e-mailem