Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Pohřešovanou dívku policisté vypátrali

TŘEBÍČSKO: Dívka byla u své kamarádky 

Včera večer pátrali policisté v Třebíči po třináctileté dívce, která se nevrátila domů. Dívku policisté nalezli u její kamarádky, je v pořádku.

Ve středu 2. prosince přijali policisté po deváté hodině večer na tísňové lince 158 oznámení od muže, který uvedl, že pohřešuje svoji dceru. Dívka se měla vrátit kolem půl sedmé večer domů z plavání, což se nestalo. Nepodala o sobě žádnou zprávu a nebyla kontaktní. Muž se dívku snažil nejprve sám nalézt, když ale vyčerpal všechny svoje možnosti, obrátil se s žádostí o pomoc na policii. Policisté zjistili veškeré  informace k jejímu popisu a místům, kde by se mohla nacházet, a začaly po ní okamžitě pátrat všechny dostupné policejní hlídky. Dívku policisté hledali na místech, kde se shromažďují mladí lidé, v lokalitě místa jejího bydliště, v zábavních podnicích a třebíčských ulicích. Dále prověřili zdravotnická zařízení, autobusové a vlakové nádraží a dívku hledali také u jejích dalších příbuzných a kamarádů. Před půlnocí policisté pohřešovanou dívku vypátrali u jedné z jejích kamarádek, byla v pořádku. Dívku poté předali rodičům.

 

Pro každého rodiče patří mezi nejhorší situace, do které se můžou dostat, pohřešování dítěte. Častou situací, kdy rodiče oznámí pohřešování je právě to, že se dítě nevrátí včas domů a není kontaktní.

Rodiče by měli mít od dětí vždy informace o tom, kam jdou a kdy se vrátí. Je také důležité vědět, kde kamarádi dítěte bydlí, mít na ně telefonní číslo a pokud to jde i na jejich rodiče. V případě, že se dítě od kamaráda ve smluvenou dobu nevrátí, měli by rodiče začít s hledáním dítěte právě u jeho vrstevníků. Když u kamaráda, kterému rodiče volají, jejich dítě není, je vhodné se ho hned zeptat, jestli ztraceného ten den někde neviděl nebo jestli neví, s kým může být. Pokud to jde, je nejlepší, aby jeden z rodičů zůstal doma a zkoušel volat kamarádům dítěte a druhý z rodičů by měl hledat venku. Místo, kde je vhodné po dítěti pátrat, je individuální a závisí na zálibách, zvycích, oblíbených místech a věku dítěte, velikosti obce, charakteru a rázu okolní krajiny, aktuálnímu počasí, denní době apod. V úvahu je nutné vzít také bydliště dalších příbuzných, zda není dítě u nich. Vždy je ale důležité postupovat po předchozím uvážení možností a systematicky.

Pokud se dítě ztratilo v noci, při hledání vzniklo podezření, že by mohlo být nějak ohroženo, nebo vlastní pátrání selhalo, měli by rodiče okamžitě oznámit pohřešování policistům na tísňovou linku 158 a ti pak začnou po dítěti okamžitě pátrat, příp. připravovat pátrací akci.

Důležité je poskytnout policistům podrobný popis dítěte a jeho oblečení, informace o jeho kamarádech, přesný čas od kdy je pohřešováno a kdo viděl dítě naposledy, aktuální fotografii a všechny jeho zvyky a záliby, které by mohly mít vliv na to, kam dítě půjde nebo jaké místo bude vyhledávat. Je také podstatné, aby zůstali rodiče kontaktní nejlépe na mobilním telefonu a s policisty spolupracovali, zejména poslouchali jejich pokynů a doporučení, informovali o tom, jaké kroky už sami podnikli, a o všech skutečnostech, na které si vzpomenou nebo se dozvědí v průběhu pátrání.

por. Bc. Jana Kroutilová, komisař

3. prosince 2015

vytisknout  e-mailem