Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Poháry doputovaly také do Moravskoslezského kraje

MS kraj - úspěch moravskoslezských kynologů v náročné soutěži "bombařů" 

Kynologická soutěž o „Putovní pohár ředitele ředitelství služby cizinecké policie“, která se konala od 2. do 5. května 2023 v Červené nad Vltavou, byla určená k porovnání a prověření úrovně připravenosti psovodů a služebních psů, jejichž specializací je vyhledávání výbušnin. V mezinárodní soutěži, které se kromě českých policejních kynologů zúčastnili také psovodi Armády České republiky a ozbrojených složek Slovenska  a Polska, naše krajské ředitelství reprezentoval ppor. Bc. Aleš Mrazík se svým „parťákem“ Zikem a prap. Martin Štěrba s Dorry. Svého úkolu se zhostili na jedničku a v silné konkurenci  dvaceti dvou týmů (psovod a pes) přivezli poháry ze soutěží jednotlivců i družstev.

Kynologická soutěž sestávala z osmi disciplín, přičemž jedna obsahovala základní poslušnost psa a další se již věnovaly specializacím. Psi měli za úkol vyhledat výbušniny např. ve volném prostoru, v objektu, v dopravním prostředku nebo v zavazadle. Tak jako jiní psí specialisté (např. vycvičeni na vyhledávání drog nebo akcelerantů hoření) také tzv. „bombaři“ musí být na tuto práci vhodní.  Musí jít o psy s vyrovnanou povahou. Vždyť i úspěšný nález musí označit pasivním značením (úplným klidem těla, a to v poloze sedni, lehni nebo vystavením) a ne štěkáním či jakýmkoli kontaktem se vzorkem.

Spolupráce člověka a psa vyžaduje pravidelný trénink a pouze neustálé procvičování a zdokonalování dělá mistry, což reprezentanti našeho krajského ředitelství v náročné soutěži a silné konkurenci prokázali. Ppor. Mrazík se Zikem se v kategorii jednotlivců umístili na druhém místě. Jeho kolega nprap. Martin Štěrba s teprve tříletou fenou Dorry skončili na krásném osmém místě. Jediná nesplněná disciplína pokazila ještě málo zkušené fence naději na umístění „na bedně“. Ovšem její jinak vyrovnaný výkon napomohl k tomu, že oba psovodi se svými čtyřnohými parťáky v soutěži družstev vybojovali bronzovou medaili.

Obtížnost potvrdili také oba psovodi. Shodně uvedli, že pro disciplínu „volná plocha“ organizátoři zvolili náročný terén, zarostlý nejen stromy, ale také hustým ostružiním, které psy celkem potrápilo. Další náročnou zkouškou bylo prohledávání dortových krabic. Jsou lehké a sebemenší dotek či kontakt psa je zřetelný a chyba okamžitě odhalena. Dorry tuto tzv. královskou disciplínu zvládla na 73 bodů a Zik dokonce na 98 bodů.

Našim kolegům i jejich služebním psům gratulujeme a přejeme hodně úspěchů nejen na soutěžích, ale také ve službě.

por. Mgr. Daniela Vlčková
oddělení tisku
10. 5. 2023

Odkazy do noveho okna

Foto 5 - A. Mrazík

Foto 5 - A. Mrazík 

Detailní náhled

Foto 6 - bronzové družstvo

Foto 6 - bronzové družstvo 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem