Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Podzimní rady pro chodce, cyklisty a řidiče

PARDUBICKÝ KRAJ – Nepodceňujte změnu ročního období. 

Nastává podzim a již nyní se dny krátí a noci prodlužují. Viditelnost snižuje i často přítomná mlha, déšť a přízemní mrazíky. Skoro každý z nás je účastníkem silničního provozu, a tudíž se na něj vztahují určité povinnosti, vyplývající ze zákona o provozu na pozemních komunikacích. Zejména v tomto období bychom měli zpozornit a připomenout si pár základních pravidel.

Řidiči motorových vozidel
Kromě toho, že smíme používat pouze registrovaná vozidla s platnou technickou prohlídkou, na podzim doporučujeme vozidlo překontrolovat, abychom nebyli zaskočeni povětrnostními podmínkami nebo včasným stmíváním, které je pro toto období typické.

Při snížené viditelnosti musíme mít na vozidle rozsvícena obrysová a potkávací, případně dálková světla. V případě mlhy, sněžení nebo hustého deště jsme povinni použít zadních světel do mlhy. Z tohoto důvodu není na škodu se pár minut před jízdou věnovat světlům, očistit je a ověřit si jejich správnou funkci.

Pneumatiky vozidla, které používáme, musí mít odpovídající hloubku dezénu a tlak, aby nedošlo například k aquaplaningu. Zároveň upozorňujeme řidiče, že se blíží období, ve kterém je zákonná povinnost mít zimní pneumatiky v případě, že se na silnici nachází sníh, led nebo námraza. Toto období je od 1. listopadu do 31. března.

Chodci a cyklisté
Ve chvíli, kdy jdeme pěšky nebo jedeme na kole, naše základní pravidlo pro bezpečný pohyb je „vidět a být viděn“. Za snížené viditelnosti to platí dvojnásobně. Nejlepším způsobem, jak můžeme zvýšit viditelnost, je používání světlého oblečení a reflexních materiálů, které odráží světlo na vzdálenost 200 metrů. Zákon nám dokonce ukládá povinnost, pokud se pohybujeme mimo obec za snížené viditelnosti, mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

Děti jsou v silničním provozu ohrožené nejvíce. Bez ohledu na to, jaké je roční období. Jsou nesoustředěné a nemají schopnost předvídat chování ostatních lidí. Proto se snažíme svoje děti vybavit co možná největším množstvím reflexních materiálů, které jsou volně dostupné. U nejmenších dětí platí čím více, tím lépe.

Pro cyklisty zde máme připomenutí, jak by mělo být dle zákona vybavené jízdní kolo. Musíme ho vybavit přední bílou a zadní červenou odrazkou. Na pedálech a v paprscích kol oranžovými odrazkami. Za snížené viditelnosti na kolo ještě nezapomeneme připevnit světlo bílé barvy vpředu a červené světlo vzadu.

Přejeme všem účastníkům v silničním provozu co nejbezpečnější pohyb po silnici a šťastný návrat domů.
 

22. září 2022
prap. Bc. Daniela Mauerová, DiS.
Oddělení tisku a prevence

vytisknout  e-mailem