Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Podvody s byty

BRNO: Obviněný působil důvěryhodně. 

V polovině června se policisté z oddělení hospodářské kriminality dozvěděli o možném podvodném jednání v souvislosti s nájmem a následnou privatizací obecních bytů, kterého se měl dopustit dnes již obviněný Pavel H. Během prověřování se podařilo zjistit totožnost podezřelé osoby i to, že by v pondělí 18.6. mělo dojít k jeho schůzce s klientem. Kriminalisté bleskově naplánovali akci, která byla komplikovaná faktem, že k setkání mělo dojít v prostorách magistrátu města Brna a bylo nutno zajistit všechny možné únikové trasy. I tak podezřelou osobu kriminalisté zadrželi při pokusu o vylákání finanční hotovosti ve výši 730 tisíc korun. Překvapený muž byl obviněn z podvodu a při dalším vyšetřování jsme přišli na dalších 15 případů podobného charakteru. Zároveň je velmi pravděpodobné, že minimálně v několika případech figuruje i další muž, po kterém dosud neúspěšně pátráme.

Podrobný popis podvodného jednání

Jednání obviněného spočívalo nejprve v nabídce uzavření falešné nájemní smlouvy na obecní byt s tím, že následně bude uzavřena kupní smlouva mezi magistrátem města Brna a dotyčným nájemcem na koupi uvedeného bytu. Uvedené bylo však zcela fiktivní, obviněný ani případní další podezřelí nemohli mít žádný přístup k uvedeným bytům. Rovněž způsob pronájmu či privatizace bytů v městě Brně je zcela odlišný. Obviněný měl přesto pro část občanů velmi promyšlenou strategii, kdy byl schopen v rámci jednoho bytu podvést až 4 různé osoby. Každému koupěchtivému zájemci pak přislíbil uzavření nájemní smlouvy a následný odkup uvedeného bytu. Rovněž si opatřil klíče od uvedených bytů a osobám tento byt ukazoval, někdy jim byt dokonce předal k užívání. Původní nájemce o tomto nevěděl a myslel si, že byt je prázdný či vrácený. Ke své činnosti obviněný dále využíval falešná razítka katastrálního úřadu se státní pečetí, brněnského notáře a dále razítka Statutárního města Brna, Úřadu městské části Brno-střed a společností zabývajících se správnou bytového fondu. Smlouvy pak opatřoval falešným podpisem představitelů vedení města či městských částí a předával je klientům. Na základě falešných smluv inkasoval peníze a vydával falešná potvrzení o úhradě kupní ceny za byt. Vše probíhalo tak, že se snažil vyvolat dojem úředníka magistrátu města Brna a dokonce při inkasování peněz odcházel jakoby na pokladnu magistrátu, kde uvedenou částku „složil“ a přinesl zpět zmiňovaná falešná potvrzení. 

V současné chvíli máme vypátráno cca 15 poškozených, ale předpokládáme, že jejich počet bude stejně jako škoda výrazně vyšší.  Kriminalisté intenzivně pracují na zjištění dalších pachatelů a poškozených. Pokud jste se s obdobným jednáním setkali, kontaktujte policisty prostřednictvím linky 158 nebo na telefonním čísle 974 625 792. Na těchto místech rovněž přijmeme informace o muži, po kterém v souvislosti s podvody pátráme a potřebujeme objasnit jeho možnou účast na případech. V případě nefunkčního odkazu důvod pátrání pominul.

Děkujeme za spolupráci.

por. Pavel Šváb, 28.06.2018

vytisknout  e-mailem