Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Podvody prostřednictvím komunikačních sítí

KLATOVSKO - Různé praktiky podvodníků a důvěřivost občanů. Doporučení, jak postupovat při podezřelých nabídkách. 

Policisté na oddělení hospodářské kriminality prověřují několik oznámení týkající se různých podvodů, kdy pachatelé jsou ve spojení s poškozenými jen pomocí informačních technologií. Preventivně chceme informovat občany o možných hrozbách při zneužití osobních elektronických údajů i jakými způsoby takové pachatelé získávají.

Útoky podvodníků jsou cílené, vždy se chtějí obohatit a získat vaše finanční prostředky.

Pro přehled uvádíme několik příkladů:

1/ Prodej motorových vozidel a zemědělské techniky

Poškozený na internetovém portálu s prodejem vozidel reagoval na nabídku v cizině konkrétně projevil zájem o vozidlo Mitsubishi Outlander. Prostřednictvím e-mail  komunikace se poškozený s neznámým pachatelem dohodli na nákupu automobilu a jeho dovozu.

V rámci elektronické komunikace byla domluvena platba předem a poškozený zaplatil přes 340 tisíc korun a 1 403 Kč za převod peněz. Prodejce však přestal odpovídat a peníze nebyly vráceny.

2/ Převody z bankovních účtů

Prostřednictvím komunikační aplikace a zaslaného odkazu na podvodné stránky získal pachatel přístup do internetového bankovnictví poškozené. Následně pachatel provedl šest neoprávněných převodů na jiný účet a škoda činí 98 300 Kč.

3/ Úhrady faktur ve firmách

V polovině měsíce srpna letošního roku neznámý pachatel překonal bezpečnostní opatření počítačového systému zástupce firmy a na základě získaného přístupu k e-mail účtu provedl změny v účetním programu společnosti. Pachatel pozměnil v sedmi fakturách bankovní účty, ale ke škodě nedošlo.

Policie v uvedených případech zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podvod a ve druhém a třetím případě i neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací.

DOPORUČENÍ:

 • Při komunikaci buďte ostražití – zde důvěřování a dobrý úmysl nemusí platit.
 • Upozorňujeme uživatele komunikačních sítí, aby jejich prostřednictvím nezasílali neznámým osobám finanční prostředky!
 • Prověřte si osobu, společnost, recenze uživatelů a neuhrazujte finanční prostředky předem – zjišťováno zneužívání důvěřivých občanů.
 • Pachatelé používají nepravdivá jména, neexistující telefonní čísla nebo i údaje osob, které netuší, že jejich osobní údaje někdo zneužívá.
 • Na internetu lze vyhledat i vzezření osob, někteří pachatelé tzv. odejmou identitu.
 • Podvodníci jsou schopni si vymyslet různé legendy, aby od různých občanů získali peníze pro svoji potřebu. Nezajímá je, že se možná i zadlužíte!!!
 • Každý obchodník na internetových stránkách musí poskytovat své identifikační údaje i nákupní řád, obchodní a reklamační podmínky.
 • Doporučujeme nechat si zaslat zboží na dobírku a před úhradou zásilku zkontrolovat.
 • Na internetu lze nalézt i katalog certifikovaných obchodů – označené jako důvěryhodné.
 • Pokud je cena zboží podezřele nízká, může se jednat o podvod.
 • Před úhradou faktury ověřit údaje o uvedených účtech!
 • Pokud jsou uvedené účty vedeny v zahraničí – buďte obezřetní!!!

Jak se chránit před různými praktikami podvodníků:

 • NIKDY NESDĚLOVAT ŽÁDNÉ ÚDAJE – OSOBNÍ ANI ČÍSLA PLATEBNÍCH KARET - BANKA  PO KLIENTECH NIKDY TÍMTO ZPŮSOBEM NEVYŽADUJE
 • POZOR NA FALEŠNÉ BANKOVNÍ ÚŘEDNÍKY -  UKONČIT HOVOR A OSOBNĚ KONTAKTOVAT KONKRÉTNÍ PENĚŽNÍ ÚSTAV
 • PENĚŽNÍ ÚSTAVY NIKDY NEZASÍLAJÍ ZPRÁVY KLIENTŮM SE ŽÁDOSTÍ O UVEDENÍ PŘIHLAŠOVACÍCH ÚDAJŮ K ÚČTU NEBO KOPIE PLATEBNÍ KARTY.

Policisté se setkávají i s případy, kdy občané zasílají neznámým osobám údaje patřící k elektronické identifikaci např. čísla účtů, platební karty, PIN kód dokonce i přístupová hesla.

Pokud nebudete dodržovat uvedená doporučení, můžete se stát další obětí podvodníků.                       

nprap. Dana Ladmanová

27. září 2022

vytisknout  e-mailem